Opublikowano 3 komentarze

Adobe Stock – Co to jest? Jak zacząć zarabiać online jako fotograf na sprzedaży zdjęć? [Artykuł nr. 1/x]

Tutaj jestem:

Jeśli zapoznałeś się z artykułem wstępnym, Zacznij tutaj, który dotyczy każdego serwisu do zarabiania online, świetnie. Dużo już wiesz. Czy Twoją pasją jest robienie zdjęć i zastanawiasz się, czy możliwe jest zarabiać na tym w sieci? mam dla Ciebie dobre wieści. To możliwe. W tym artykule poznasz, czym jest i jak działa strona internetowa Adobe Stock. Nie wiesz jak rozpocząć zarabianie w internecie na fotografii stockowej? w takim razie zapraszam.


Czym jest Adobe Stock?

Adobe Stock, to przysłowiowy „bank zdjęć”, a konkretniej jedna z największych platform, która oferuje bezpłatną współpracę początkującym, ale również tym bardziej zaawansowanym fotografom, nawet bez konieczności posiadania firmy.

Na czym polega współpraca?

Twoim zadaniem – jako fotograf, jest robienie unikalnych i *niszowych zdjęć, wrzucenie ich na serwis, a następnie opisanie, aby były możliwe do odnalezienia przez potencjalnych klientów, którzy są w stanie za nie zapłacić i *użyć w celach komercyjnych do swoich projektów, typu: sklep internetowy, blog itp. Tworząc całkowicie bezpłatne konto na platformie Adobe Stock Contributor, zgłaszasz swoją kandydaturę na zostanie współpracownikiem serwisu. W teorii działa to tak, że klienci opłacający subskrypcję na Adobe Stock, następnie pobierając Twoje zdjęcia, nabywają praw do korzystania z nich, co upoważnia do użycia obrazów w swoich projektach, a Ty dalej pozostajesz właścicielem, co oznacza, że tylko Ty możesz pozwolić sobie na ich dalszą sprzedaż.

*niszowe – określenie oznaczające pewną część rynku, którego potrzeby nie są zaspokojone, im mniejsza konkurencja i większe zapotrzebowanie, tym lepiej, bo jesteśmy w stanie zarobić więcej na naszych zdjęciach.

*użycie komercyjne – działalność nastawiona na osiągnięcie zysku.

Sprzedaż zdjęć na Adobe Stock bez działalności gospodarczej. Czy można to robić bez firmy?

Tak, nie musisz prowadzić firmy w żadnej formie działalności, aby sprzedawać zdjęcia bądź filmy na Adobe Stock. Możesz robić to jako osoba fizyczna. Prawnie, źródłem przychodu są prawa autorskie – raz w roku jesteś zobowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informacje o kwocie uzyskanego przez Ciebie dochodu, a następuje to poprzez coroczne zeznanie PIT-36. Jeśli nie przekroczysz pewnej kwoty dochodu wolnej od podatku, nie zapłacisz nic podatku, a zapłacisz jedynie drobną sumę odpowiedniemu księgowemu/biurowi rachunkowemu, który na podstawie historii sprzedaży/przelewów – obliczy kwotę Twojego dochodu. Pewne jest to, że żadnego podatku nie zapłacą: 1. osoby, które dopiero startują z Adobe Stock, 2. osoby początkujące oraz 3. średnio zaawansowane – ponieważ ich dochód będzie mieścić w granicy kwoty wolnej od podatku. To prostsze niż myślisz. Jest to oczywiście opcjonalne, ponieważ osoby, które prowadzą działalność i chciałyby z jakiegoś powodu rozliczać Adobe Stock na firmę – również mają taką możliwość, możliwe jest także posiadanie dwóch kont, jedno na osobę fizyczną (PESEL), a drugie na firmę (NIP).

Weryfikacja zdjęć przez pracowników Adobe Stock. Ile to trwa?

Każde zdjęcie, które zamierzasz wrzucisz na serwis, zostanie poddane weryfikacji przez pracowników Adobe Stock, posiadają oni listę wytycznych, których musi spełniać zdjęcie, aby zostało zaakceptowane i dostępne do sprzedaży na całym świecie. Średni czas weryfikacji naszych obrazów wynosi od 3 do 5 dni.

Dlaczego moje zdjęcie zostało odrzucone? Najczęstsze powody odrzucenia obrazów

  • Brak zgody modela lub osoby przedstawionej na zdjęciu. Jeśli zamieszczamy obrazy zawierające twarze innych osób, musimy także dołączyć zgodę, w innym wypadku nasze zdjęcie zostanie odrzucone. Więcej na ten temat dowiesz się pod tym linkiem.
  • Znaki towarowe. Sprawdź, czy tytuł oraz słowa kluczowe – nie zawierają wyrazów „należących” do czyjejś własności. To może być np. „BMW”, „Adidas”, „Calvin Klein”. Działalność nastawiona na zysk, w tym wypadku sprzedaż zdjęć zawierająca zarejestrowane trademarki, jest surowo zabroniona. Nasze przesłane treści z pewnością nie zostaną dopuszczone do sprzedaży, ba, nie zdziwiłbym się gdyby nasze konto zostało zablokowane.
  • Lokalizacje, miejsca, pomniki, punkty orientacyjne, architektura, budynki, obiekty – gdzie często robienie zdjęć może być ograniczone lub nawet całkowicie zabronione. Warto w takim wypadku dowiedzieć się nieco więcej o miejscu, którego chcemy użyć do sprzedaży naszych zdjęć.
  • Jakość obrazów lub kwestie techniczne.

„Czy Adobe Stock to oszustwo? Scam, fake? Wszystko tak za darmo? Gdzie jest haczyk?”

Część Czytelników z pewnością zadaje sobie te pytania. Dobrze. Przezorny zawsze ubezpieczony. Adobe Stock jest w 100% legalnym i bezpiecznym serwisem. Jak to więc możliwe, że możemy zarabiać całkowicie darmowo, bez wkładu finansowego?

W zależności od planu subskrypcji klienta, za każde pobranie zdjęcia otrzymasz 33% prowizji, w przypadku filmów jest to 35%. Już chyba nie muszę tłumaczyć, w jaki sposób zarabia na tym sam Adobe Stock.


Masz pytanie? napisz śmiało w komentarzu lub użyj formularza kontaktowego na dole strony, a postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pomogłem, ucieszę się, gdy zostawisz po sobie miły komentarz, tymczasem zapraszam Cię do przeczytania następnego artykułu, w którym wyjaśniam sposób wypłaty, niezbędne wymagania i przydatne umiejętności. Dowiesz się także, ile można zarobić sprzedając na Adobe Stock. Możesz przejść do niego klikając tutaj lub za pomocą przycisku poniżej.




Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

3 komentarze do “Adobe Stock – Co to jest? Jak zacząć zarabiać online jako fotograf na sprzedaży zdjęć? [Artykuł nr. 1/x]

  1. Czy mogę zamieścić to samo zdjęcie na ShutterStock i Adobe Stock?

    1. Cześć, Iga,

      tak, pod warunkiem, że nie masz umowy na wyłączność z żadnym stockiem. Adobe Stock i Shutterstock, to stocki, które nie oferują licencji na wyłączność (exclusive licenses), dlatego możesz śmiało przesyłać jednocześnie te same obrazy/filmy na obie platformy.

      Gorące pozdrowienia,
      Mateusz Piotrowski

  2. Tak wygląda komentarz, który dodasz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *