Opublikowano Jeden komentarz

Shutterstock – Co to jest? Jak zacząć zarabiać online jako fotograf na sprzedaży zdjęć? [Artykuł nr. 1/x]

Tutaj jestem:

Jeśli zapoznałeś się z artykułem wstępnym, Zacznij tutaj, który dotyczy każdego serwisu do zarabiania online, świetnie. Dużo już wiesz. Czy Twoją pasją jest robienie zdjęć i zastanawiasz się, czy możliwe jest zarabiać na tym w sieci? mam dla Ciebie dobre wieści. To możliwe. W tym artykule poznasz, czym jest i jak działa strona internetowa Shutterstock. Nie wiesz jak rozpocząć zarabianie w internecie na fotografii stockowej? w takim razie zapraszam.


Czym jest Shutterstock?

Shutterstock, to przysłowiowy „bank zdjęć”, a konkretniej jedna z największych platform, która oferuje bezpłatną współpracę początkującym, ale również tym bardziej zaawansowanym fotografom, nawet bez konieczności posiadania firmy.

Na czym polega współpraca?

Twoim zadaniem – jako fotograf, jest robienie unikalnych i *niszowych zdjęć, wrzucenie ich na serwis, a następnie opisanie, aby były możliwe do odnalezienia przez potencjalnych klientów, którzy są w stanie za nie zapłacić i *użyć w celach komercyjnych do swoich projektów, typu: sklep internetowy, blog itp. Tworząc całkowicie bezpłatne konto na platformie Contributor Shutterstock, zgłaszasz swoją kandydaturę na zostanie współpracownikiem serwisu. W teorii działa to tak, że klienci opłacający subskrypcję na Shutterstock, następnie pobierając Twoje zdjęcia, nabywają praw do korzystania z nich, co upoważnia do użycia obrazów w swoich projektach, a Ty dalej pozostajesz właścicielem, co oznacza, że tylko Ty możesz pozwolić sobie na ich dalszą sprzedaż. Więcej info pod tym linkiem.

*niszowe – określenie oznaczające pewną część rynku, którego potrzeby nie są zaspokojone, im mniejsza konkurencja i większe zapotrzebowanie, tym lepiej, bo jesteśmy w stanie zarobić więcej na naszych zdjęciach.

*użycie komercyjne – działalność nastawiona na osiągnięcie zysku

Sprzedaż zdjęć na Shutterstock bez działalności gospodarczej. Czy można to robić bez firmy?

Tak, nie musisz prowadzić firmy w żadnej formie działalności, aby sprzedawać zdjęcia bądź filmy na Shutterstock. Możesz robić to jako osoba fizyczna. Prawnie, źródłem przychodu są prawa autorskie – raz w roku jesteś zobowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informacje o kwocie uzyskanego przez Ciebie dochodu, a następuje to poprzez coroczne zeznanie PIT-36. Jeśli nie przekroczysz pewnej kwoty dochodu wolnej od podatku, nie zapłacisz nic podatku, a zapłacisz jedynie drobną sumę odpowiedniemu księgowemu/biurowi rachunkowemu, który na podstawie historii sprzedaży/przelewów – obliczy kwotę Twojego dochodu. Pewne jest to, że żadnego podatku nie zapłacą: 1. osoby, które dopiero startują z Shutterstock, 2. osoby początkujące oraz 3. średnio zaawansowane – ponieważ ich dochód będzie mieścić w granicy kwoty wolnej od podatku. To prostsze niż myślisz. Jest to oczywiście opcjonalne, ponieważ osoby, które prowadzą działalność i chciałyby z jakiegoś powodu rozliczać Shutterstock na firmę – również mają taką możliwość, możliwe jest także posiadanie dwóch kont, jedno na osobę fizyczną (PESEL), a drugie na firmę (NIP).

Weryfikacja zdjęć przez pracowników Shutterstock. Ile to trwa?

Każde zdjęcie, które zamierzasz wrzucisz na serwis, zostanie poddane weryfikacji przez pracowników Shutterstock, posiadają oni listę wytycznych, których musi spełniać zdjęcie, aby zostało zaakceptowane i dostępne do sprzedaży na całym świecie. Jak podaje Shutterstock, czas weryfikacji naszych obrazów wynosi od 24 do 48 godzin, jednak zazwyczaj trwa to maksymalnie kilka godzin.

Dlaczego moje zdjęcie zostało odrzucone? Najczęstsze przyczyny powodujące odrzucenie naszych obrazów.

  • Ostrość: Główny obiekt jest nieostry lub jest rozmazany z powodu drgań aparatu, rozmycia ruchu, nadmiernego korzystania z redukcji szumów lub ograniczeń technicznych używanych urządzeń (np. wyszukiwanie automatycznej ostrości lub jakość czujnika aparatu).
  • Tytuł: Tytuł musi opisywać daną dziedzinę, pasować do niej i być w języku angielskim. Tytuł nie może zawierać znaków specjalnych, literówek/błędów gramatycznych lub wielokrotnie powtórzonych słów/wyrażeń.
  • Szumy/ziarno filmowe : Zawartość zawiera szumy chrominancji, szumy luminancji, szumy ostrzenia lub ziarno filmowe, co odwraca uwagę od głównego przedmiotu.
  • Kategoria: Wybrana kategoria jest nieodpowiednia dla tej zawartości.

„Czy Shutterstock to oszustwo? Scam, fake? Wszystko tak za darmo? Gdzie jest haczyk?”

Część Czytelników z pewnością zadaje sobie te pytania. Dobrze. Przezorny zawsze ubezpieczony. Shutterstock jest w 100% legalnym i bezpiecznym serwisem. Jak to więc możliwe, że możemy zarabiać całkowicie darmowo, bez wkładu finansowego?

W zależności od rangi, którą posiadamy, za każde pobranie zdjęcia otrzymasz od 15 do 40% prowizji. Już chyba nie muszę tłumaczyć, w jaki sposób zarabia na tym sam Shutterstock.


Masz pytanie? napisz śmiało w komentarzu lub użyj formularza kontaktowego na dole strony, a postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pomogłem, ucieszę się, gdy zostawisz po sobie miły komentarz, tymczasem zapraszam Cię do przeczytania następnego artykułu, w którym wyjaśniam sposób wypłaty, niezbędne wymagania i przydatne umiejętności. Dowiesz się także, ile można zarobić sprzedając na Shutterstock. Możesz przejść do niego klikając tutaj lub za pomocą przycisku poniżej.
Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

1 komentarz do “Shutterstock – Co to jest? Jak zacząć zarabiać online jako fotograf na sprzedaży zdjęć? [Artykuł nr. 1/x]

  1. Tak wygląda komentarz, który dodasz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *