Opublikowano Jeden komentarz

Shutterstock – Centrum podatkowe. Jak poprawnie wypełnić formularz W-8BEN? [Artykuł nr. 4/x]

Tutaj jestem:

Jeśli zapoznałeś się z poprzednim artykułem, Shutterstock – Tworzenie konta. Jak zarejestrować się na największej platformie do sprzedaży zdjęć? [Artykuł nr. 3/x], z pewnością zainteresuje Cię również to, jak krok po kroku napisać i przesłać formularz W-8BEN w centrum podatkowym Shutterstock. Artykuł przeznaczony jest dla osób fizycznych nieprowadzących firmy w żadnej formie działalności, co oznacza, że rozliczanie wszystkich zarobionych środków z całego poprzedniego roku odbywa się od 15 lutego do 30 kwietnia następnego roku – w deklaracji podatkowej PIT-36. Zapraszam.


Kilka przydatnych informacji

Aby móc otrzymywać więcej naszych zarobionych pieniędzy w serwisie Shutterstock, musimy wypełnić formularz podatkowy W-8BEN, dzięki któremu wartość pobranego podatku u źródła wyniesie 10% (w przypadku niewypełnienia formularza W-8BEN – byłoby to aż 30%). Formularz wypełniamy tylko jeden raz, po utworzeniu konta. Raz w roku rozliczamy się z każdych zarobionych i wypłaconych nam na konto Paypal pieniędzy, tak jak wspominałem w poprzednim artykule, aby nasze pieniądze zostały w ogóle wypłacone przez Shutterstock, musimy uzyskać minimalny próg uzyskanych przychodów, który wynosi 35 dolarów amerykańskich, dopiero wtedy zaliczamy się do grupy fotografów, którzy otrzymają wynagrodzenie pod koniec bieżącego miesiąca. Jeśli dla przykładu osiągniemy tylko 30 dolarów i w tej chwili przypada koniec miesiąca, to pieniądze zostaną wypłacone dopiero pod koniec następnego miesiąca, jeśli oczywiście w międzyczasie zarobimy dodatkowe 5 USD. Idąc tym tokiem myślenia, nie musimy rozliczać się z urzędem skarbowym, jeśli uzyskamy 30 dolarów przychodu na samej platformie, bo nie otrzymaliśmy żadnych pieniędzy na konto, a jak wspominałem wyżej, rozliczamy się tylko z pieniędzy, które fizycznie wpłynęły na naszego Paypala.

Wypełnienie formularza to łatwizna. Do dzieła

Aby przystąpić do wypełniania formularza podatkowego W8-BEN na Shutterstock, udajemy się do zakładki Przychody, następnie z listy rozwijanego menu wybieramy Centrum Podatkowe.

centrum-podatkowe-w8ben-shutterstock
Powyżej screenshot strony z zakładki „Centrum podatkowe”.
  • Rozliczamy się w Polsce, nie jesteśmy osobą podlegającą obowiązkowi podatkowemu w USA, a więc wybieramy Nie.
  • Działamy jako niezależny fotograf nieprowadzący firmy w żadnej formie działalności, a więc wybieramy Osoba prywatna.
  • Osoby prowadzące firmę mogą legalnie posiadać dwa konta (konto biznesowe i osobno jako osoba prywatna). Niedozwolone jest jednak udostępnianie tych samych zdjęć i obrazów między dwoma kontami. Każde konto musi mieć własnego właściciela praw autorskich z własną zawartością.

wypelnianie-formularza-podatkowego-w8ben-shutterstock
prywatny-fotograf-shutterstock

Jeśli upewniłeś się, że wszystkie dane są poprawne, świetnie. Przechodzimy dalej przyciskiem „Sprawdź i podpisz”.

zweryfikuj-formularz-w8ben-shutterstock

Na tym etapie pozostaje tylko złożyć podpis elektroniczny i przesłać nasz formularz podatkowy. Po złożeniu zobaczysz następujące podsumowanie:

podpis-elektroniczny-shutterstock

To wszystko, możesz teraz śmiało dodawać swoje obrazy.


Masz pytanie? napisz śmiało w komentarzu lub użyj formularza kontaktowego na dole strony, a postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pomogłem, ucieszę się, gdy zostawisz po sobie miły komentarz, tymczasem zapraszam Cię do przeczytania następnego artykułu, w którym objaśniam cały proces wrzucania zdjęć na Shutterstock. Możesz przejść do niego klikając tutaj lub za pomocą przycisku poniżej.
Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

1 komentarz do “Shutterstock – Centrum podatkowe. Jak poprawnie wypełnić formularz W-8BEN? [Artykuł nr. 4/x]

  1. Tak wygląda komentarz, który dodasz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *