Opublikowano Dodaj komentarz

Cytaty – Amazon KDP / Amazon Merch: Jak legalnie używać cytatów? Używanie cytatów | Prawa autorskie

Tutaj jestem:

Cześć! Dzisiaj porozmawiamy na temat cytatów i umieszczania ich w naszych produktach głównie na Amazon KDP, ale również na Amazon Merch on Demand, dawniej Merch by Amazon. Kiedy możemy, a w jakich przypadkach nie możemy używać cytatów? wszystko już za chwilę.

Kim jestem? Nazywam się Mateusz Piotrowski i pochodzę spod Wrocławia. W sieci odnajdziesz mnie pod nazwą Expert PioMateusz. Od wielu lat zajmuje się szeroko pojętym e-commerce, w tym sprzedażą online na wielu anglojęzycznych serwisach, między innymi właśnie Amazon. Moim zadaniem jest szerzyć wiedzę z zakresu pewnego rodzaju „niszy”, którą nie każdy jeszcze miał okazję poznać. Mało tego, moim priorytetem jest przekazywać Wam wiedzę w sposób jak najbardziej zrozumiały, czyli jak to się u nas mówi – „po polsku”.

Zanim zaczniemy, chciałbym Wam wszystkim podziękować za ciepłe wiadomości oraz publiczne komentarze, które piszecie do mnie w ramach podziękowań, za to, co robię. Muszę przyznać, że po niektórych słowach robi mi się ciepło na sercu, przez co mam ochotę dawać Wam więcej i więcej wartościowej wiedzy!


Czym jest cytat?

Przechodząc już do konkretów. Czym jest cytat? Jest to zbiór dowolnych słów, składających się na przykład w jedno zdanie.

Kiedy cytat staje się chroniony prawem autorskim?

W przypadku, gdy jakaś dana osoba zacytuje coś swojego autorstwa, czyli coś co wymyśliła i zostanie to nagrane w formie tekstowej, audio lub wideo, np. książki, piosenki lub publicznej przemowy, to taki cytat staje się automatycznie chroniony prawem autorskim, co różni się, np. od obrazków, gdzie autor takie prawo nabywa już w momencie utworzenia go, czyli zapisania w programie graficznym na dysk.

Nie polecam używać popularnych cytatów, chronionych prawem autorskim, bez uzyskania zgody autora, ponieważ może on w każdej chwili rościć sobie prawo do do usunięcia przez nas jego cytatu, a należy pamiętać, że gdy autor zgłosi nasz produkt na Amazon KDP do zespołu Kindle Content Review, a to właśnie ten dział zajmuje się wszelkimi zgłoszeniami związanymi z naruszeniem praw autorskich bądź nieautoryzowanym użyciem aktywnego znaku towarowego, czyli „trademarka”, to nasze konto posiada tylko dwa życia, nim zostanie bezterminowo zablokowane.

„Otrzymałem ostrzeżenie, produkt został zablokowany, a moje konto na Amazon KDP zostało zawieszone” – Co dzieje się w przypadku naruszenia praw autorskich lub użycia aktywnego znaku towarowego?

Po pierwszym razie otrzymamy ostrzeżenie, owy produkt zostanie wycofany ze sprzedaży oraz mało tego, zablokowany. Przy blokadzie otrzymuje on czerwony status BLOCKED, co oznacza, że nie możemy już podejmować żadnych kroków, a nasze konto za kilka dni zostanie tymczasowo zawieszone, dopóki nie odpiszemy na e-mail specjalną regułką z ich wiadomości. Wygląda ona następująco:

Jeśli odpiszemy, nasze konto po kilku dniach zostanie odwieszone, a naszym zadaniem jest usunąć wszelką treść z innych produktów, które mogą potencjalnie doprowadzić w przyszłości do ponownego pojawienia się takiej samej sytuacji.

Co, jeśli sytuacja się powtórzy?

Jeśli wydarzy się ona po raz drugi, niestety, ale możemy czekać tylko na wiadomość, że nasze konto zostaje na zawsze zamknięte, bez możliwości otwierania kolejnych. Oczywiście mamy możliwość odwołania się.

Jak zatem korzystać z cytatów w sposób legalny bez obawy o zablokowanie konta?

W prawie istnieje coś takiego, jak „fair use rule”, czyli zasada dozwolonego użytku, ale nie ma co tutaj tego wyjaśniać, bo w porównaniu z polityką Amazona, możemy również szybko wyłapać bana.

Jakie jest więc najprostsze rozwiązanie?

Nim użyjemy danego cytatu, w pierwszej kolejności wpisujemy go w Google i robimy research. Poszukujemy, kto jest jego autorem i jeśli się dowiemy, sprawdzamy, czy ten autor wciąż żyje, a jeśli nie, to czy dłużej niż 70 lat. Tak, można używać cytatów autorów, którzy nie żyją dłużej niż 70 lat. Ogólną zasadą jest, że po 70 latach prawa autorskie przestają obowiązywać, a utwór, w tym przypadku cytat, trafia do domeny publicznej i możemy na nim spokojnie zarabiać.

Cytat, a znaki towarowe

Okej, załóżmy, że obliczyliśmy na paluszkach lub kalkulatorze i autor danego cytatu faktycznie nie żyje od 70 lat. Czy to wystarczy? Nie.

Dla naszego dobra, następnym krokiem, który powinniśmy podjąć, to sprawdzenie, czy dany cytat nie jest trademarkiem. Jeśli okaże się, że jest, taki cytat tak naprawdę nie należy do domeny publicznej, ponieważ zasadniczo „domena publiczna”, to termin obejmujący materiały, które nie są chronione prawami własności intelektualnej, takimi jak prawa autorskie, czy właśnie znaki towarowe. Jako że istnieje możliwość rejestracji znaku towarowego, który był wcześniej w domenie publicznej, to właśnie z tego powodu polecam przeszukać dany cytat pod kątem trademarków.

Baza danych trademarków

Gdzie szukać trademarków? Dla Stanów Zjednoczonych będzie to strona internetowa USPTO, czyli United States Patent and Trademark Office.

Zakładając, że znajdziemy w bazie danych cytat, który chcemy umieścić w naszym produkcie i będzie on posiadać status „Active”, to niestety nie możemy bez pozwolenia legalnie sprzedawać produktów z tym cytatem w Stanach Zjednoczonych.

Warto podkreślić, że jeśli cytat jest znakiem towarowym w Stanach Zjednoczonych, nie oznacza to, że jest również w innych krajach, ponieważ dla każdego kraju istnieje osobna strona, dlatego jeśli chcemy się upewnić, czy ten sam cytat jest również znakiem towarowym, np. w UK, Niemczech, to sprawdzamy na stronie z bazą danych dla UK i Niemiec.

Podsumowanie

Podsumowując, cytaty, tak jak obrazki, czy teksty piosenek (nawet częściowe), są objęte prawem autorskim i wymagają uzyskania zezwolenia, w przypadku, gdy chcemy używać ich komercyjnie, czyli czerpać korzyści finansowe. Nie dotyczy to jednak cytatów polityków. Najlepszym rozwiązaniem jest pomyśleć nad cytatami, znajdującymi się w domenie publicznej – wtedy można bez problemu używać ich do zeszytów, innych produktów no/low content, jak i produktów high content, niezależnie, czy chodzi o okładkę, wnętrze, czy metadane, takie jak tytuł lub słowa kluczowe.

Cytaty z domeny publicznej możemy używać w każdym wymienionym miejscu, ponieważ nikt nie doczepi się, że użyliśmy jego własności intelektualnej. Swoją drogą, znane cytaty w domenie publicznej są ciekawym sposobem na promocję naszych produktów. W końcu dany cytat jest popularny na świecie, a nie każdy przecież posiada wiedzę, którą właśnie Ty nabyłeś, a więc jest to fajna okazja na wyróżnienie się w porównaniu np. ze zwykłymi niszami, które są ogólnymi frazami, jak „funny cats” lub „cute dogs”. Link do jakiejś przykładowej strony z cytatami z domeny publicznej znajdziecie tutaj:

https://www.azquotes.com/quotes/topics/public-domain.html

W poniższym filmie prezentuję przykład produktu, który posiada w tytule jakiś cytat George’a Orwell’a, znanego pisarza, który zmarł w 1950 roku. Możemy szybko obliczyć, że od jego śmierci minęło lekko ponad 70 lat, więc można wstępnie uznać, że jego prace znajdują się już w domenie publicznej. Zapraszam do oglądania w jakości 4K:

Kontynuując

A teraz wracając, research trademarków powinniśmy wykonywać regularnie, a nie tylko jednorazowo przed publikacją produktu, ponieważ może się okazać, że dany cytat nie był trademarkiem w momencie publikacji, ale z biegiem czasu, może zostać w końcu zarejestrowany.

Amazon w takim wypadku nie będzie dla nas pobłażliwy i nie przekona go fakt, że nasz produkt istniał już ZANIM dany cytat został zarejestrowany w bazie danych.

Czy musimy dopisać autora cytatu znajdującego się w domenie publicznej?

To, co jeszcze może Cię interesować, to to, czy musimy pisać autora obok cytatu. Odpowiedź to: Nie, nie musimy, chociaż wypada to zrobić.

Mam nadzieję, że ten artykuł otworzył Ci umysł, że na Amazonie KDP mamy naprawdę sporo możliwości, o ile oczywiście posiadamy wiedzę, która jest fundamentem przy tej sprzedaży online. Zapraszam Cię gorąco do przejścia przez mój pełny kurs video, do którego link znajdziesz w tym miejscu. Dzięki za Twoją obecność tutaj i do zobaczenia niebawem!Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *