Opublikowano Jeden komentarz

Amazon KDP – Tworzenie konta. Jak zarejestrować się na platformie Kindle Direct Publishing? [Artykuł nr. 3/x]

Tutaj jestem:

Jeśli zapoznałeś się z poprzednim artykułem, Amazon KDP – Ile można zarobić? Jakie konto bankowe wybrać? Wszystko na temat wynagrodzenia. [Artykuł nr. 2/x], z pewnością zainteresuje Cię również to, jak utworzyć własne konto w serwisie Kindle Direct Publishing. Zapraszam.


Jak prawidłowo utworzyć konto na Amazon KDP?

Pierwsze, co należy zrobić, to udać się na stronę KDP i wprowadzić dane tj. nasza nazwa użytkownika, e-mail oraz hasło.

formularz-rejestracyjny-podczas-tworzenia-konta-amazon-kdp

Po utworzeniu konta i potwierdzeniu adresu e-mail, zostaniemy przeniesieni do strony głównej platformy Kindle Direct Publishing, z tego poziomu możemy tworzyć e-booki oraz produkty drukowane (paperbacki/hardcovery), zanim jednak do tego przystąpimy, przejdźmy płynnie do ustawień naszego konta, aby uzupełnić pozostałe dane osobowe.


Co zrobić, jeśli wiadomość do potwierdzenia adresu e-mail nie dotarła?

W tym wypadku nie pozostaje nic innego, jak poczekać. Gdy pierwszy raz rejestrowałem się na stronie Amazona, wiadomość z linkiem potwierdzającym doszła dopiero po kilku godzinach, a gdy w końcu chciałem przepisać kod, nie było to możliwe, bo „sesja wygasła”. Jeśli wszystko wskazuje na to, że i Ty masz podobny problem, zaczekaj 5 minut i zwyczajnie poproś o wysłanie nowej wiadomości, jeśli to nic nie da, zaczekaj kolejne 10 minut i poproś ponownie o wysłanie kodu. Jeśli myślisz, że spamowanie wysyłaniem nowej wiadomości potwierdzającej przyniesie efekt, gwarantuję, że kod nigdy nie przyjdzie. Jeśli kod mimo wszystko nie przyszedł po wyżej wymienionych odstępach czasowych, jedynym wyjściem jest powtarzać cały proces co 30 minut, aż do skutku.

Jeśli kod potwierdzający dotarł, a Tobie udało się utworzyć konto i dotrzeć do zakładki „Your Account”

Nadszedł czas, aby uzupełnić puste pola naszymi danymi osobowymi, w tym celu wybieramy nasz kraj zamieszkania i uzupełniamy resztę danych. Poniżej przykład na podstawie nieprawdziwych danych, służący tylko i wyłącznie na potrzeby tego artykułu.

my-account-amazon-kdp-author-publisher-information

Gdy wypełniliśmy już pola danymi, przechodzimy poniżej do ustawień otrzymywania płatności, gdzie wpisujemy dane naszego banku. Przed wypełnieniem jednak, polecam przeczytać Ci mój poprzedni artykuł, w którym tłumaczę, jakie błędy możesz popełnić, np. podając dane swojego rachunku bankowego w złotówkach. Link do artykułu, otwierający się w nowej karcie, znajdziesz klikając tutaj.

uzupelnianie-danych-do-otrzymywania-platnosci-amazon-kdp

Jeśli etap dodania konta bankowego jest już za Tobą, świetnie, czas, aby wypełnić formularz podatkowy, do dzieła.

Czym jest „Checking” i „Savings” na Amazonie KDP? jaki typ konta wybrać?

Typ konta „Checking”, to opcja, którą polecam wybrać. W teorii jest to rachunek depozytowy prowadzony w instytucji finansowej, który umożliwia wypłaty i wpłaty, kiedy tylko chcemy, czyli po prostu zwykły rachunek na koncie bankowym, który posiada każdy z nas. Typ konta „Savings”, to nic innego jak konto oszczędnościowe, które z reguły ogranicza nielimitowane wpłaty oraz wypłaty.

Jak wypełnić formularz podatkowy na Amazonie KDP? „Tax Information” krok po kroku


wypelnianie-kwestionariusza-podatkowego-na-amazon-kdp

Ku zaskoczeniu, w przeciwieństwie do reszty (póki co), możliwa jest tutaj zmiana języka z angielskiego na język Polski, dzięki czemu kwestionariusz podatkowy staje się jeszcze prostszy do wypełnienia.


Konto na osobę fizyczną (każdy z nas)

Jeśli nie prowadzisz firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub żadnej innej i jesteś osobą, która ukończyła 18 lat, a chcesz wydawać swoje produkty na Amazon Kindle Direct Publishing, nie ma najmniejszego problemu, ponieważ Amazon daje Ci taką możliwość. Klasyfikację podatkową, którą wybierzesz ze zdjęcia powyżej, to „Osoba fizyczna” a w miejscu Wartość numeru TIN (NIP) – wpisujesz swój PESEL. (patrz zdjęcie poniżej)

Konto na JDG lub jednoosobową sp. z o.o. – gdzie właścicielem jest osoba fizyczna

Jeśli prowadzisz firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i z jakiegoś powodu chcesz się na nią rozliczać, także wybierz „Osoba fizyczna” (patrz zdjęcie powyżej), lecz zamiast peselu, w Wartość numeru TIN (NIP) – wpisujesz NIP swojej firmy. (patrz zdjęcie poniżej)

Konto na więcej niż jednoosobową sp. z o.o. lub inną formę prowadzenia działalności – gdzie właścicielem jest osoba prawna

Jeśli chcesz rozliczać się na więcej niż jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bądź inną formę prowadzenia firmy – gdzie właściciel, to osoba prawna, w klasyfikacji podatkowej (patrz zdjęcie powyżej) wybierz Forma działalności. W przypadku, gdy jest to konkretnie spółka z o.o. posiadająca dwóch wspólników, w formie działalności zaznaczasz opcję Korporacja.


informacje-dotyczace-tozsamosci-podatkowej-amazon-kdp

Czym jest „Wartość numeru TIN (NIP)” na Amazonie KDP?


  • Dla osób nieprowadzących firmy, wartość numeru TIN (NIP), to numer PESEL.
  • Dla osób prowadzących firmę, wartość numeru TIN (NIP), to numer identyfikacji podatkowej firmy.

Czy można mieć dwa konta na Amazonie KDP?

Tak, pod warunkiem, że jedno konto zarejestrowane jest na PESEL, a drugie na NIP firmy. W przypadku podania dwóch tych samych numerów identyfikacyjnych, Twoje konto zostanie bezpowrotnie zablokowane przez automatyczny algorytm Amazona.


W porządku. Przejdźmy poniżej do dalszego wypełniania.


podpisanie-formularza-w8ben-irs-kindle-direct-publishing

Podpisujemy, zapisujemy i wysyłamy!

Twoje konto na Amazonie KDP jest teraz w pełni utworzone i skonfigurowane, możesz przystąpić do tworzenia produktów


Masz pytanie? napisz śmiało w komentarzu lub użyj formularza kontaktowego na dole strony, a postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pomogłem, ucieszę się, gdy zostawisz po sobie miły komentarz, tymczasem zapraszam Cię do przeczytania następnego artykułu, w którym wyjaśniam, jak krok po kroku zrobić, następnie wydać swój produkt na Amazonie KDP. Możesz przejść do niego za pomocą przycisku poniżej.
Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

1 komentarz do “Amazon KDP – Tworzenie konta. Jak zarejestrować się na platformie Kindle Direct Publishing? [Artykuł nr. 3/x]

  1. Tak wygląda komentarz, który dodasz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *