Opublikowano 53 komentarze

Amazon KDP – Jak rozliczyć dochody z serwisu Kindle Direct Publishing? [Artykuł nr. 5/x]

Tutaj jestem:

Jeśli zapoznałeś się z poprzednim artykułem, Amazon KDP – Jak stworzyć i opublikować swój pierwszy produkt? [Artykuł nr. 4/x], z pewnością zainteresuje Cię także rozliczanie dochodów zza granicy, sprzedając proste produkty, ebooki lub książki papierowe na Amazon Kindle Direct Publishing, czyli tzw. KDP. Zapraszam.


Ważne informacje na wstępie

Jeśli otrzymałeś jakieś przelewy z serwisu Amazon Kindle Direct Publishing, niesie to obowiązek rozliczenia swoich dochodów, a jeśli to konieczne, zapłacenia także należnego Państwu podatku, w innym wypadku możemy przysporzyć sobie kłopotów z urzędem skarbowym, który jak wiemy, potrafi być bezlitosny. W jakiej konkretnie sytuacji musimy zapłacić podatek, a kiedy w ogóle nie musimy tego robić? Wszystko poniżej.

Kary za nierozliczenie się na czas lub ukrywanie dochodów – tego nie chcemy, nikt przecież nie chciałby płacić niepotrzebnych, a zarazem niemałych odsetek, skoro można poświęcić kilka minut na ten artykuł i załatwić wszystko w odpowiednim momencie na czas. Od razu zaznaczę, że aby rozliczyć swoje dochody, nie potrzebujesz wiedzieć sporej części poniższych informacji, ani rozliczać się samemu na własną rękę, bo wszystko obliczy za Ciebie odpowiednie biuro rachunkowe, które niestety musisz odnaleźć sam, a jeśli chcesz sobie tego oszczędzić, dla Twojej wygody stworzyliśmy naszą usługę księgowości, dzięki której rozliczysz swoje dochody z nawet wszystkich serwisów za jednym razem, o których piszę na blogu. Cały artykuł zawiera również wiedzę czysto księgowo-prawną, której Ty znać nie musisz, ponieważ nie jesteś księgowym lub nie prowadzisz własnego biura rachunkowego, mimo wszystko lepiej wiedzieć w czym się siedzi niż nie wiedzieć, prawda? ułatwi to m.in. komunikację między Tobą, a osobą rozliczającą Twoje dochody, nie wspominając już o tym, że wiedza ta przyda Ci się na 100% jeszcze nie raz w życiu. No dobra, zapytasz, kiedy i w jaki sposób trzeba się rozliczyć? jak wygląda cały proces krok po kroku od A do Z? Artykuł ten może być za pierwszym razem dla niektórych osób trochę niezrozumiały, dlatego w celu uzyskania najlepszych efektów, zalecam przeczytać go nawet kilka razy. Do dzieła.

Czy można sprzedawać na Amazon KDP bez firmy? Kindle Direct Publishing, a działalność gospodarcza lub inna forma prowadzenia biznesu

Tak, w świetle prawa zarabiasz jako osoba fizyczna, gdzie źródłem przychodu są prawa autorskie, a ostatecznie deklarujesz je w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, co oznacza, że robisz to raz w roku + nie musisz się nigdzie rejestrować. Aby zacząć sprzedawać swoje produkty bez posiadania firmy w żadnej formie działalności gospodarczej, wystarczy, że utworzysz poprawnie konto na serwisie. Jeśli jeszcze nie wiesz jak to zrobić, cały proces opisałem krok po kroku w jednym z poprzednich artykułów o Amazon KDP.

Na czym polega deklarowanie dochodów?

Deklarowanie dochodów, to nic innego, jak poinformowanie „na papierze” urzędu skarbowego o wysokości swoich dochodów w postaci liczb, które „uzbierasz” w ciągu roku z różnych serwisów, na których sprzedajesz, jak np. Amazon KDP, Redbubble, Zazzle, Spreadshirt, Shutterstock lub innych, o jakich piszę na blogu. Zarobki, które łącznie uzyskasz z tych serwisów, sumujesz w celu uzyskania kwoty swojego przychodu (nie myl przychodu z dochodem, za chwilę wyjaśnię).

Do kiedy i w jaki sposób należy przesłać PIT-36, na którym znajdują się informacje o moich dochodach?

PIT-36 należy przesłać do 30 kwietnia, jednak nie polecam robić tego na ostatnią chwilę. Jeśli sprzedajesz na wielu serwisach, które pobierają podatek u źródła, musisz poczekać aż otrzymasz od każdego z nich swój formularz podatkowy 1042-S, a gdy do tego dojdzie, możesz przesłać cały komplet do wcześniej odnalezionego biura rachunkowego. Nie polecam szukać specjalisty na ostatnią chwilę. Serwisy te wysyłają formularze odpowiednio wcześniej więc nie martw się o to, że mógłbyś nie zdążyć.

Swój PIT możesz złożyć/wysłać na Poczcie Polskiej lub przez internet za pomocą usługi „Twój e-PIT”, a dokładniej na stronie podatki.gov. Uwaga, jeśli wysyłałeś już wcześniej PIT za poprzedni rok, nasza usługa księgowości może przesłać taki PIT za Ciebie – online. Jeśli jednak tego nie robiłeś, otrzymasz od nas instrukcję wraz z gotowymi liczbami, które wystarczy wpisać w swoim zeznaniu podatkowym PIT-36.

Przychód, dochód, koszty uzyskania przychodu, formularz 1042-S

Aby wiedzieć, czy mamy do zapłacenia podatek, potrzebujemy informacji, ile wynosi nasz dochód. Zanim jednak poznamy jego liczbę, musimy wiedzieć, jaki jest nasz przychód, a z tym nie będzie problemu, ponieważ z podpunktu wyżej wiesz już, na jakiej zasadzie go otrzymać. Wiesz już, że przychodem jest suma zarobków uzyskanych w ciągu całego danego roku z WSZYSTKICH SERWISÓW, NA KTÓRYCH SPRZEDAŻ NIE WYMAGA POSIADANIA FIRMY (czyli tych, o jakich piszę na blogu) – a jeśli sprzedajesz tylko na Amazonie KDP, przychodem będzie suma zarobków wyłącznie z KDP. Oczywiście, tłumaczę Ci to tylko dlatego, abyś wiedział, czym w ogóle jest przychód – nie dlatego, abyś sam próbował go obliczyć, bo jest to skomplikowane. Dlaczego? dlatego, że przelewy z różnych serwisów otrzymujesz w OBCYCH WALUTACH, dlatego aby poznać KWOTĘ SWOJEGO RZECZYWISTEGO PRZYCHODU W POLSKICH ZŁOTYCH, MUSIMY PRZELICZYĆ GO PO ODPOWIEDNICH KURSACH WALUT. No dobra, ale jak w takim razie obliczyć dochód, skoro wiem już, czym jest przychód? Tutaj z pomocą przychodzi coś dobrego o nazwie „koszty uzyskania przychodu”. Jeśli chcesz, możesz na własną rękę wygooglować i dowiedzieć się, czym to dokładnie jest, moją rola kończy się na tym, aby powiedzieć Ci, że przy korzystaniu z praw autorskich (co ma miejsce w przypadku zarabiania na Amazon Kindle Direct Publishing), stosuje się 50%-towe koszty uzyskania przychodów. Właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie obniżyć swój podatek dochodowy. Poniżej przykłady, które pomogą Ci zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Ekstremalnie WAŻNE przykłady

Przykład 1: Jan Kowalski sprzedaje na Amazon KDP bez firmy i w ciągu całego roku uzyskał 15.000 zł przychodu. Jaki jest dochód Jana?

Odpowiedź: Dochód Jana wynosi 7500 zł, ponieważ korzysta z praw autorskich, a w dodatku nie przekroczył 240.000 zł przychodu, co oznacza, że według prawa – może zastosować 50 procentowe koszty uzyskania przychodu. Ostatecznie wychodzi na to, że nie zapłaci ŻADNEGO PODATKU, ponieważ jego dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. Kwota wolna od podatku od 2022 roku wynosi 30.000 zł.

Przykład 2: Janina Kowalska sprzedaje na Amazon KDP bez firmy i w ciągu całego roku uzyskała 60.000 zł przychodu. Jaki jest dochód Janiny?

Odpowiedź: Dochód Janiny wynosi 30 000 zł, ponieważ korzysta z praw autorskich, a w dodatku nie przekroczyła 240.000 zł przychodu, co oznacza, że według prawa – może zastosować 50 procentowe koszty uzyskania przychodu. Ostatecznie wychodzi na to, że nie zapłaci ŻADNEGO PODATKU, ponieważ jej dochód mieści się w górnej granicy kwoty wolnej od podatku. Kwota wolna od podatku od 2022 roku wynosi 30.000 zł.

Przykład 3: Marcin Kowalski sprzedaje na Amazon KDP bez firmy i w ciągu roku uzyskał 200 tys. zł przychodu. Jaki jest dochód Marcina?

Odpowiedź: Dochód Marcina wynosi 100.000 zł, ponieważ korzysta z praw autorskich, a w dodatku nie przekroczył 240.000 zł przychodu, co oznacza, że według prawa – może zastosować 50 procentowe koszty uzyskania przychodu. Jako że dochód Marcina wynosi 100 tys. zł, a więc przekroczył kwotę dochodu wolną od podatku (30 tys. zł), to niestety oprócz konieczności wpisania kwoty dochodu „100.000” do swojego PIT-36, musi dodatkowo oddać państwu 12% podatku od swojego dochodu MINUS kwota zmniejszająca podatek (3600 zł), co oznacza, że na swój indywidualny rachunek podatkowy musi przelać kwotę w wysokości 11 900 zł (12% ze 100 000 = 12 000 – 3600 = 8400).

UWAGA: Jako że Polska posiada podpisaną umowę z USA o unikaniu podwójnego opodatkowania, Amazon z tego powodu pobiera dla osób fizycznych 10% podatku u źródła w USA, następnie przekazuje go bez Twojej ingerencji do amerykańskiego urzędu skarbowego (IRS). Oznacza to, że jeśli sprzedałeś w ciągu poprzedniego miesiąca produktów na kwotę 1000 USD (a możesz to sprawdzić do 15 dnia nowego miesiąca na stronie Reports > Try the new KDP Reports beta > Royalties Estimator > Last month), przelew na Twoje konto bankowe będzie ostatecznie pomniejszony o 10%, a więc otrzymasz 900 dolarów. Bez względu na to, czy Twój dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku lub przekroczy – podatek u źródła pobierany jest AUTOMATYCZNIE przed otrzymaniem każdego przelewu. Tak jak wspominałem, Amazon KDP pobiera 10% u źródła, ale przydałoby się przecież, abyś otrzymał jakieś „dowody” dla polskiego urzędu skarbowego, że taki podatek został pobrany. Takim dowodem jest właśnie formularz podatkowy 1042-S, który co roku otrzymujesz maksymalnie do 14 marca do pobrania w ustawieniach swojego konta Amazon KDP.

Gdyby Amazon KDP nie wystawiał KAŻDEMU BEZ WYJĄTKU co roku 1042-S (a wystawia), Marcin musiałaby zapłacić pełne 12% MINUS kwota zmniejszającą podatek, czyli jak powyżej – 8400 zł. Tak, taka sytuacja miałaby miejsce w przypadku, gdybyśmy nie otrzymywali formularza podatkowego 1042-S, a ma to miejsce na takich serwisach, jak Redbubble, Teepublic, Teespring, czy Society6. Jak już wiesz, Amazon KDP dostarcza nam taki formularz. „No dobra, ale co to zmienia, skoro nam dostarcza?” – możesz zapytać. Zmienia to tyle, że posiadając dowód pobranego podatku u źródła w USA – w Polsce zamiast 12% – pozostaje do zapłacenia wyłącznie 2%, czyli różnica.

Dlaczego akurat 12% i dlaczego Marcin musi w ogóle zapłacić podatek, skoro Jan i Janina nie musieli? chodzi o stawkę podatkową oraz kwotę wolną od podatku. Więcej na ten temat dowiesz się, gdy tylko zaprezentuje Ci czwarty – ostatni już przykład:

Przykład 4: Bożydar Kowalski sprzedaje na Amazon KDP bez firmy i w ciągu roku uzyskał 400 tys. zł przychodu. Jaki jest dochód Bożydara?

Odpowiedź: Dochód Bożydara wynosi 400 tys. zł. Dlaczego 400.000 zł, a nie 200.000 zł? Dlatego, że 50 procentowe koszty uzyskania przychodów możemy zastosować tylko do czasu, gdy nasz przychód nie wyniesie więcej niż 240 tys. zł, a więc w przypadku Bożydara, nie przysługują mu już żadne koszty uzyskania przychodów (koszty zerowe).

Jako że dochód Bożydara wynosi 400 tys. zł, a więc przekroczył kwotę dochodu wolną od podatku (30 tys. zł), oznacza to, że zarabia niezłe pieniądze na Amazon KDP, ale niestety oprócz konieczności wpisania kwoty dochodu „400.000” do swojego PIT-36, musi dodatkowo oddać państwu 10.800 zł ORAZ DODATKOWO 32% od nadwyżki kwoty swojego dochodu, co oznacza, że na swój indywidualny rachunek podatkowy musi przelać kwotę w wysokości 100 400 zł (32% z  280 000 (400.000 – nadwyżka 120.000 = 280 000) = 89 600 + 10 800 = 100 400). Tutaj znowu, posiadając dowód pobranego 10%-owego podatku u źródła w postaci 1042-S, Bożydar zamiast 32%, zapłaci tylko 22%, a więc kwota podatku wyniesie 72 400 zł (22% z 280 000 = 61600 + 10 800 = 72 400).

Dlaczego akurat 32% i dlaczego Bożydar (32%) oraz Marcin (12%) muszą w ogóle zapłacić podatek, skoro Jan i Janina nie musieli? chodzi o stawkę podatkową oraz kwotę wolną od podatku. Szczegóły poniżej.

Stawki podatkowe oraz kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku, czyli kolejna dobra rzecz, która z pewnością Ci się spodoba. Czym to w ogóle jest? tak jak sama nazwa wskazuje, jest to nic innego jak próg naszego dochodu, od którego jesteśmy już zobowiązani zapłacić podatek. Przykład: jeśli sprzedajemy na Amazonie KDP i okaże się, że nie przekroczyliśmy w ciągu całego roku kwoty wolnej od podatku, co oznacza, że nasz dochód wyniósł mniej niż 30.000 zł – w takim wypadku nie musimy płacić żadnego podatku, a jedynie usługę rozliczenia dla biura rachunkowego, które na podstawie raportów sprzedaży, obliczy kwotę Twojego dochodu. Nieźle, co? a co w takim razie, jeśli przekroczymy tę kwotę? Jeśli nasz dochód będzie większy niż 30.000 zł, a mniejszy niż 120 000 zł, płaci się pierwszą stawkę podatkową, która wynosi 12% + odejmujemy od tego kwotę zmniejszającą podatek, czyli 3 600 zł.

Co jeśli nasz dochód wyniesie więcej niż 120 000 zł? to znaczy, że z pewnością nam się powodzi! kto nie chciałby osiągać takich dochodów? niestety, powyżej tej kwoty przychodzi już druga, wyższa stawka podatkowa, której wartość wynosi 32%, co oznacza, że jesteśmy zobowiązani zapłacić Państwu aż 32% z nadwyżki dochodu + dodatkowo stałą kwotę 10 800 zł.

Zmiany podatkowe od 2022r. Jak było w poprzednich latach?

Dobre wieści. Kwota wolna od podatku od roku 2022 została podniesiona z 8 tys. zł do 30 tysięcy złotych, a drugi próg podatkowy podwyższony z 85 528 zł do 120 000 zł, co oznacza, że nasz dochód w granicach tego progu zaliczany będzie do stawki podatkowej 12%, a nie do stawki 32%, jak miało to miejsce dotychczas.

Które serwisy print on demand wysyłają 1042-S?

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie strony internetowe oferujące „druk na żądanie” dostarczają artystom formularz podatkowy 1042-S, pełną listę znajdziesz poniżej. Będzie ona rozwijana z czasem, gdy na blogu dochodzić będą nowe serwisy.

 • Amazon Kindle Direct Publishing (KDP)
 • Spreadshirt
 • Zazzle

Urząd skarbowy – jak wysłać lub przekazać taki dowód pobranego podatku u źródła w postaci formularza podatkowego 1042-S?

To bardzo proste. W zasadzie, to nie robisz tego Ty. Wystarczy, że przekażesz go swojemu biurowi rachunkowemu, a załatwi ono wszystko za Ciebie. Jeśli skorzystasz z naszej usługi księgowości, będzie to jeden z dokumentów, o które Cię wcześniej poprosimy.

Podsumowanie

Jeśli jest to dla Ciebie skomplikowane, spokojnie, wszystkich obliczeń za małą opłatą dokona za Ciebie doświadczone biuro rachunkowe, które odnajdziesz. Twoim zadaniem jest wyłącznie odnaleźć takie biuro, a jeśli chodzi o sam artykuł, nie musisz rozumieć wszystkiego, zależało mi na tym, abyś zrozumiał tak dużo, jak tylko możesz. Jest to zwyczajnie kwestia czasu. Prawo, jak to prawo, ciężko za nim nadążyć, ponieważ co chwilę coś się zmienia, z tego też powodu zapraszam Cię do zaglądania tutaj co jakiś czas, bo artykuły te będą przeze mnie regularnie aktualizowane.


Masz pytanie? napisz śmiało w komentarzu lub użyj formularza kontaktowego na dole strony, a postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pomogłem, ucieszę się, gdy zostawisz po sobie miły komentarz, tymczasem zapraszam Cię do przeczytania czegoś innego na blogu.Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

53 komentarze do “Amazon KDP – Jak rozliczyć dochody z serwisu Kindle Direct Publishing? [Artykuł nr. 5/x]

 1. Cześć 🙂
  Czy ktoś wie, jak wygląda rozliczenie z Amazona jeśli zablokowali mi konto, nie mam żadnych dokumentów od Amazona, a jedynym dowodem na przychod są przelewy na konto w złotówkach? Czy rozliczać to na picie 36 w rubryce praw autorskich, czy pit zg? Ktoś coś wie na ten temat?

  1. Cześć,

   Po blokadzie konta jest dalej możliwość pobrania formularza 1042-S. Powinieneś otrzymać wiadomość e-mail. Drugą opcją jest zalogować się na zbanowane konto i przejść pod adres „https://taxcentral.amazon.com/tax-interview”.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 2. Cześć,
  dziękuję za Twój artykuł, wiele wyjaśnia a mało takich w internecie. Dopiero zaczęłam publikować na Amazon Kdp i mam groszowy dochód ale rozliczyć trzeba…Mam tylko pytanie, bo kompletnie nie znam się na podatkach. Chodzi o kwestię dochodu ze sprzedaży na rynku amerykańskim. Czy w Pit/ZG gdzie mamy wpisać „Dochód, o którym mowa w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy” wpisuję kwotę z formularza 1042-S czyli przed potrąceniem podatku w USA czy tą, którą dostałam w przelewie od Amazona? Jeśli chodzi o walutę, to dostaję przelew w Euro, więc podatek zapłacony w Stanach też przeliczam na Euro a potem na złotówki? Z góry dziękuję za odpowiedź!

 3. Witam. Zarobiłem na amazon.kdp 1.5 euro czy muszę z tego się rozliczyć czy nie?

  1. Cześć, Kamil,

   teoretycznie tak.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 4. Bardzo dobry artykuł, zrozumiałe przykłady, dziękuję. Brakuje tylko informacji, czy wypełniamy tylko PIT -36, czy należy też wypełnić PIT/ZG.

  1. Cześć,

   dzięki za te ciepłe słowa! Tak, należy dołączyć PIT/ZG.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 5. Dzień dobry,

  przeczytałem w komentarzach, że nie trzeba płacić VATu jako osoba fizyczna w przypadku sprzedawania książek na Amazonie KDP. Czy mógłbym dostać źródło? Przy okazji chciałbym dowiedzieć się, czy sprzedając na Redbubble VAT tez mnie nie dotyczy.

 6. Cześć mam konto na Amazon KDP od 2023 roku ale nie mam tam żadnych produktów więc i zero przelewów.
  Czy w związku z tym mimo wszystko muszę jakoś wypełnić pit-36?
  Czy jak nie mam dochodów to nie muszę nic robić ze zgłaszaniem do US?

  1. Cześć,

   jeśli nie miałaś żadnych dochodów, to nie ma potrzeby.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 7. Cześć
  Prowadzę JDG na zasadach ogólnych. Pracuję tam jako fotograf/grafik. Nikt nie potrafi lub nie chce odpowiedzieć na moje pytanie. Chodzi oto, że podobno nie mogę jednocześnie prowadzić firmy oraz rozliczać się z podobnej usługi (fotografia/grafika) jako osoba fizyczna. Na Amazon KDP tworzy się proste projekty graficznie, tylko jak to Amazon fakturuje? Chciałabym spróbować, ale z drugiej strony nie mieć żadnych problemów z tym związanym. Czy w tym przypadku rejestrując się na Amazon KDP lepiej jakbym rozliczała się jako firma czy jako osoba fizyczna – tak jak wszędzie radzą ? Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

 8. Witam, jeśli zarabiam na kdp grosze typu 30 euro na rok to czy w ogóle trzeba gdzieś to zgłaszać do Urzedu? Rozliczać itd.?

  1. Cześć, tak.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 9. Cześć! Mam JDG i właśnie rejestruję konto w KDP, jeśli wpiszę NIP jak to potem rozliczać? Widzę, że sporo osób o to pyta i nikt nie dostaje odpowiedzi. Wszystkie porady dotyczą osób bez działalności, każdy pisze że DG nie jest potrzebna, a jeśli chcę to przepuszczać przez swoją firmę to jak to liczyć? Co miesiąc z praw autorskich? Jak temat VAT i czy muszę nadać inny VAT, jak np. VAT-EU przy podobnym temacie tylko w ue?

  1. Cześć, Helena,

   jeśli sprzedaż na Amazon KDP będzie realizowana w ramach działalności gospodarczej, to rozlicza się ją tak, jak pozostałe dochody z działalności, a nie jako prawa autorskie. Jeśli będziesz miała koszty z zagranicy, np. za reklamę, to będzie potrzebna rejestracja do VAT-UE. Jeśli tylko przychody z USA, to nie trzeba, ale ten numer ogólnie się przydaje przy rozliczeniach zagranicznych. Nie jest to porada od doradcy podatkowego, tylko luźne przemyślenia.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 10. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie rozliczania VAT-u dla Amazon KDP w Stanach Zjednoczonych. Nie prowadzę działalności gospodarczej w Polsce, jednak sprzedaję książki w Stanach Zjednoczonych przez Amazon. Amazon dolicza mi VAT do faktur za reklamę – Amazon Ads. Jak mogę się ubiegać, aby Amazon nie doliczał mi VAT-u?

  1. Cześć,
   niestety, należy w takim przypadku płacić podatek VAT.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 11. Cześć Mateusz,
  Nie mam działalność gosp. Amazon w Stanach (KDP) nalicza mi VAT w fakturach za reklamę. Czy sa jakieś opcji żeby Amazon nie naliczał mi VAT?
  Dziękuję.

  1. Cześć,
   niestety, należy w takim przypadku płacić podatek VAT.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 12. Dzień dobry, ja mam pytanie z innej beczki. Zaczęłam publikować na Amazon KDP jakieś 3 miesiące temu. Narazie to są groszowe sprawy ale kto wie… obecnie kończy mi się urlop macierzyński 🙄 planuje zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna. Stąd moje pytanie czy mogę kontynuować sprzedaż na Amazon kdp ? Dla mnie to czarna magia.

  1. Tak, można sprzedawać online na Amazon KDP będąc osobą bezrobotną (zarejestrowaną w urzędzie pracy). Należy jednak zadbać o to, aby nie przekraczać miesięcznie połowy minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2024 roku, wynosić będzie 2 121 zł, natomiast od 1 lipca 2024 roku – 2 150 zł.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

   1. Jesteś pewien? A mógłbyś podać podstawę prawną, bo z tego artykułu: https://poradnikpracownika.pl/-czy-osoba-bezrobotna-moze-osiagac-jakikolwiek-przychod nie wynika, że dochód z praw autorskich można zaliczyć do wyjątków. Bardzo proszę o odpowiedź!

    1. Bartłomiej,

     jak wspomniałem wyżej, można sprzedawać online na Amazon KDP będąc osobą bezrobotną (zarejestrowaną w urzędzie pracy). Należy jednak zadbać o to, aby nie przekraczać miesięcznie połowy minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2024 roku, wynosić będzie 2 121 zł, natomiast od 1 lipca 2024 roku – 2 150 zł.

     Ps. edytowałem i rozwinąłem swoją odpowiedź powyżej.

     Gorące pozdrowienia,
     Mateusz Piotrowski

 13. Cześć a ja mam pytanie z innej beczki. Zaczęłam publikować na Amazon kdp jakieś 3 miesiące temu, narazie to są groszowe sprawy, ale kto wie… jestem mamą, której kończy się macierzyński 🙄planuje zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotna i teraz pytanie czy mogę kontynuować sprzedaż na Amazon Kdp ? To dla mnie czarna magia

  1. Tak, można sprzedawać online na Amazon KDP będąc osobą bezrobotną (zarejestrowaną w urzędzie pracy). Należy jednak zadbać o to, aby nie przekraczać miesięcznie połowy minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2024 roku, wynosić będzie 2 121 zł, natomiast od 1 lipca 2024 roku – 2 150 zł.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 14. Witam, nie wiem czy ktoś mi odpisze, ale też mam dylemat bez odpowiedzi w internecie. Nie wiem czy dobrze wypełniłam formularz podatkowy na kdp. Z powyższego artykułu wynika, że zarobki na kdp rozlicza się jako osoba fizyczna, czyli w formularzu podatkowym powinno się podać swój pesel? Z uwagi na to że mam firmę JDG, z automatu podałam tam swój NIP(była taka rubryczka o NIP, i czy to znaczy że rozliczenie od amazona dostanę na NIP? i już inne będą podatki i VAt do rozliczenia?). I teraz się zastanawiam, czy dobrze zrobiłam. Bo przecież za sprzedaż w kdp amazon nie mogę wystawić klientom paragonu i im wysłać, bo my nie mamy takich danych po sprzedaży, to ma tylko amazon. Gdzieś czytałam, że jak ktoś ma firmę to może amazon kdp rozliczać w firmie i wystawiać faktury dla amazona miesięcznie, co za tym idzie może rozliczać koszty reklamowe itp. A co z VATem? Jaki podatek wtedy, za te prawa autorskie.
  Czy jednak można to zmienić, i podać im PESEL i rozliczać to jako osoba fizycznie, a moja działalność JDG jest oddzielną bajką, do oddzielnego rozliczania rocznego? Z góry dziękuję za podpowiedź, bo nie chcę mieć kłopotów ze skarbówką 🙂

  1. Cześć,

   dopóki nie zaczniesz zarabiać, to nie masz o co się martwić. W ustawieniach konta, a dokładniej „Your account”, możesz zmienić NIP na PESEL. Jest to sekcja „Tax information”. Po kliknięciu opcji „View/Provide Tax Information”, wyskoczy Ci ponownie okno do wpisania NIP. Wpisz tam swój PESEL i zapisz ustawienia.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 15. Cześć, dzięki za artykuł. Co jeśli na umowie o prace przekraczam próg podatkowy (zarabiam powiedzmy 100 tys. rocznie) i zacznę sprzedawać na KDP (powiedzmy 1 tys. zysku)? Czy to się rozlicza razem, czyli przychód z KDP też zostanie opodatkowany?

 16. Witaj,
  Mam pytanie odnośnie rozliczeń.
  Pracuje na uop posiadając kup60% i zarobek przekracza 120k. już od dłuższego czasu myślę o Amazon kdp i natrafiłem na twój kurs. Jako że nie znam się na finansach. Mam pytanie co w wypadku rozliczeń i progów podatkowych jeśli przykładowo w roku oprócz up na Amazon zarobię 80k?
  Czy próg jest dla sumy zarobków ? Jako że w Amazon mam też prawa autorskie jak to bedzie rozliczane?

 17. Dzień dobry,
  ja tez mam pytanie do rozliczeń Amazon KDP 🙂
  Mam umowę o pracę, prowadzę działalność nierejestrowaną i chciałabym zacząć sprzedawać na Amazon KDP.
  Jak to wszystko rozliczyć?

  Pozdrawiam

  1. Cześć, Ania,
   umowa o pracę, NJDG i zarabianie na Amazon KDP, to trzy różne rzeczy, które nie kolidują ze sobą w żadnym stopniu, także nie martw się i działaj. Gdy będziesz już potrzebować rozliczyć Amazona, odezwij się do nas tutaj: https://piomateusz.pl/rozlicz-dochody/

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

   1. Dzięki 🙂

 18. Witam 🙂
  Po pierwsze – jak dla mniej bardzo prosty do zrozumienia i przejrzysty artykuł, także dziękuje.
  Po drugie, mam pytanie – załóżmy, że zarabiam na Amazon KDP jako osoba fizyczna, bez firmy. Czy musiałabym płacić jakiś podatek VAT?

  Pozdrawiam!

  1. Cześć, Gabrysia,
   dzięki za te słowa!

   Podatek VAT przy sprzedaży na Amazon KDP jako osoba fizyczna (nieposiadająca firmy) – nas nie dotyczy, co oznacza, że go nie płacimy.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 19. Po jakim kursie walut należy obliczyć dochód?

  1. Cześć, Paulina,

   Należy przeliczać na złotówki po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (dzień wpłynięcia przelewu).

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

   1. Rozumiem, że za każdym razem przychód musimy liczyć od kwoty brutto czyli przed potrąceniem 10% podatku? Tak samo wartość pobranego 10% podatku do PIT?

    1. Kwota, którą uzyskasz ze sprzedaży swoich produktów jest pomniejszana o 10%, ale tylko ze sprzedaży pochodzących z rynków amerykańskich, a więc z USA i Kanady. Z pozostałych rynków, jak np. Niemieckiego, nie jest pobierany żaden podatek przed otrzymaniem przelewu, natomiast gdy przyjdzie czas rozliczeń z urzędem skarbowym i wysłania zeznania PIT-36, to niestety z pozostałych rynków musimy zapłacić pełną stawkę podatkową (12% lub 32% w przypadku dochodów przekraczających 120 000 zł). Dzięki pobranemu podatkowi w wysokości 10% ze sprzedaży pochodzących z rynków amerykańskich, w Polsce zapłacimy tylko różnicę stawki podatkowej, a więc 2% lub 22%.

     Gorące pozdrowienia,
     Mateusz Piotrowski

     1. Wiem, że minęło dużo czasu ale podepnę się pod rozmówcę powyżej, jeśli sprzedałam 2 kolorowanki na amerykańskim Amazonie, 3 na niemieckim i 1 na Amazonie w Wielkiej Brytanii,

      czy przychód (w złotówkach) muszę wpisać na Pit-ZG razem czy dla każdego państwa muszę wypisać osobny Pit-ZG?

      Pozdrawiam i dzięki za jedyne sensowne wyjaśnienia w sieci, internet wielki, a tylko u Pana znalazłam jasny przekaz,

      pozdrawiam

 20. Dzień dobry, mam pytanie – jeśli swój pierwszy przelew z amazon KDP otrzymałem dopiero w styczniu 2023, to z waszej formy on-line wynika, że mam dopiero skontaktować się z państwem o rozliczenie przy okazji przyszłego rozliczenia za obecny rok, zgadza się?

  Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

  1. Cześć, Rafał,

   tak, w takim przypadku rozliczyć się należy z tego dopiero do 30 kwietnia 2024 r.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 21. Mam jedno pytanie, a co jeśli mam działalność gosp. w Polsce? Mam łączyć jedno z drugim? Np. zarabiam 150k na czystko rocznie, powiedzmy, że KDP da mi 100k. Wchodzę na VAT? Czy mogę to rozdzielić i traktować osobno?

  Nie wiem czy ten blog żyje i czy dostanę odpowiedź, ale z góry dzięki :).

  Pozdrawiam

  1. Cześć, Szymon,

   jeśli DG jest na zasadach ogólnych, to dochody rozlicza się razem. Amazon KDP nie jest opodatkowane VAT w Polsce, więc nie wchodzi do limitu 200k.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

   1. No właśnie jak to jest na jdg i zasadach ogólnych ? rozliczamy rocznie ? księgujemy miesięcznie? możemy to rozliczać jako prawa autorskie ?

   2. To chyba ostatnia szansa w całym internecie, żeby otrzymać prostą odpowiedź na pytanie: Czy jeśli prowadzę DG to czy co miesiąc Wystawiam fakturę dla Amazona za KDP lub Merch by Amazon jako eksport usług? Gdzieś czytałem, że Amazon płaci za użytkowanie praw autorskich – jaki zatem tytuł faktury powinien być ?
    Przekopałem saperką już cały internet i wszędzie tylko jeden temat „nie potrzebna jest działalność”. No ale ja mam DG związaną z projektowaniem graficznym i zdaje się, że muszę jako DG.
    Z góry serdecznie dziękuję za jakąkolwiek wskazówkę.

    1. Też się chętnie dowiem, bo też mam JDG.

 22. A jak wygląda kwestia rozliczania amazon ads dla kdp?

  1. Cześć, Kamil,

   nasze biuro podatkowe również zajmuje się rozliczaniem reklam Amazon ads.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 23. Napisałeś w jednym z przykładów – „Jako że dochód Marcina wynosi 100 tys. zł, a więc przekroczył kwotę dochodu wolną od podatku (30 tys. zł), to niestety oprócz konieczności wpisania kwoty dochodu „100.000” do swojego PIT-36, musi dodatkowo oddać państwu 17% podatku od swojego dochodu MINUS kwota zmniejszająca podatek (5100 zł), co oznacza, że na swój indywidualny rachunek podatkowy musi przelać kwotę w wysokości 11 900 zł (17% ze 100 000 = 17 000 – 5100 = 11 900).” Więc o co chodzi z tym „kwota zmniejszająca podatek (5100 zł)” ? Pozdrawiam.

  1. Cześć, Daniel,

   jako że Twój komentarz zawiera jeszcze przykład z niezaaktualizowanego artykułu, zaaktualizowałem go, ponieważ po zmianach od dnia 1 lipca 2022 roku, kwota zmniejszająca podatek nie wynosi już dłużej 5100 zł – a 3600 zł. Kwota zmniejszająca podatek, to w skrócie małe „udogodnienie” dla podatników, dzięki któremu jesteśmy w stanie obniżyć nasz podatek do zapłacenia.

   Pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 24. Tak wygląda komentarz, który dodasz poniżej.

  1. Witam, dziękuję za bardzo przydatne informacje. Mam pytanie czy mogę przychód z praw autorskich rozliczyc za pomocą PIT-37? Na formularzu jest taka pozycja. Pytam, bo mam dochody z etatu i rozliczam się wspólnie z małżonką, która ma niższe dochody i nie chciałbym stracić tej możliwości.

   1. Cześć, Greg,

    można.

    Gorące pozdrowienia,
    Mateusz Piotrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *