Opublikowano Jeden komentarz

Amazon KDP – Ile można zarobić? Jakie konto bankowe wybrać? Wszystko na temat wynagrodzenia. [Artykuł nr. 2/x]

Tutaj jestem:

Jeśli zapoznałeś się z poprzednim artykułem, Amazon KDP – Co to jest? Jakie produkty publikować? [Artykuł nr. 1/x], z pewnością zainteresuje Cię także kwestia otrzymywania swojego wynagrodzenia. Poznasz m.in. możliwości zarobkowe, które niesie za sobą sprzedaż na KDP, czyli Amazon Kindle Direct Publishing. Zapraszam.


Publikowanie na Kindle Direct Publishing – jakie zarobki?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Jestem pewien, że spodoba Ci się wiadomość, iż nie jesteś w tym przypadku ograniczony do zarabiania naprawdę dużych sum. Przykład: pracując na etacie, posiadasz umowę, w której jasno napisane jest, ile zarobisz, a więc z góry możesz spodziewać się kwoty Twojego wynagrodzenia w najbliższym miesiącu. Od czego więc zależy, ile zarobisz, będąc sprzedawcą na Amazonie KDP?

Wiedza, staż

Pierwsza sprawa, to edukacja i staż. Oczywistym jest, że jeśli posiadasz większą wiedzę, dłuższy staż i doświadczenie, to jesteś w stanie zarobić więcej. Możesz rozpocząć naukę na własną rękę, o ile jesteś cierpliwy, masz wystarczająco dużo czasu i nie czujesz presji błyskawicznego zarobku.

Systematyczność, zaangażowanie

Kolejną sprawą, od której zależeć będą Twoje zarobki na Amazonie KDP, to czas, jaki zamierzasz poświęcać dziennie na publikowanie nowych produktów. Jeśli obecnie pracujesz na etacie, pewne jest to, że nie jesteś w stanie poświęcić tyle czasu, ile mógłbyś, będąc samozatrudnionym.

Odnajdź w tym przyjemność

Wybierając edukację na własną rękę, przygotuj się na to, że Twoje pierwsze produkty będą zwyczajnie słabe, chodzi tutaj o to, aby z biegiem czasu je poprawiać i udoskonalać. Swój początek traktuj raczej jako przygodę i baw się dobrze! To samo usłyszałem, zaczynając własną przygodę z Amazonem KDP, „Nie przejmuj się brakiem sprzedaży w sekcji raportów, działaj dalej i nie zatrzymuj się”, teraz, gdy o tym myślę, rzeczywiście ma to sens, przecież w końcu każdy nowy produkt na naszym koncie, zwiększa szansę na pokazanie się nowej sprzedaży, a nie zapominajmy, że jeśli wydamy 1000 produktów i poświęcimy na to rok czasu, to pierwszy produkt, który opublikowaliśmy pierwszego dnia naszego stażu, dalej będzie przynosić zyski. Czy nie sądzisz, że zarabianie 24/7, nawet podczas snu, jest warte zwrócenia Twojej uwagi? Nabierając z czasem doświadczenia, nadejdzie moment, gdy i Ty w ciągu dwóch godzin będziesz w stanie stworzyć pięć wysokiej jakości listingów, co przekłada się również na opublikowanie pięciu produktów. Dla wyjaśnienia: listing, to po prostu proces, na który składa się utworzenie tytułu, słów kluczowych, opisu produktu i podobnych elementów – coś jak wystawianie przedmiotu na sprzedaż w serwisie OLX bądź Allegro.

Moja historia i zarobki po pierwszym roku stażu

Tematem zacząłem interesować się kilka miesięcy przed oficjalną rejestracją swojego konta, mianowicie jakoś w lipcu 2019 roku. Na początku nie byłem do końca przekonany co do KDP, ale z czasem pojawiało się coraz więcej argumentów za tym, aby w końcu spróbować. I spróbowałem. Po upływie nieco ponad jednego roku ciągłej sprzedaży produktów, w szczytowym momencie, którym jest czas świąteczny, a dokładniej Grudzień, kwota, którą zarobiłem „na rękę” z samego KDP, to ~7,800.00 zł. Oczywiście, jest to po odprowadzeniu przez Amazon odpowiedniego podatku 10% u źródła do amerykańskiego urzędu skarbowego IRS, przed tym kwota ta była wyższa, bo ~8,650.44 zł, ale jak to podatki, trzeba je płacić.


W zwykłych i spokojniejszych miesiącach, zarobki są także proporcjonalnie niższe, bo wahają się pomiędzy 3000 a 4000 tys. zł. Owszem, niektórzy mogą pomyśleć, że to nie dużo – to prawda, ale nie wszyscy też wiedzą, że jest to dochód „ala” pasywny, co oznacza, że jeśli po roku nie chcemy więcej publikować, możemy w każdej chwili przestać to robić, a produkty, które stworzyliśmy, będą dalej każdego miesiąca na nas zarabiać, nie poświęcając temu choćby minuty swojego czasu, a jest to spowodowane tym, że po opublikowaniu są one dostępne w sprzedaży przez 24/7, nawet gdy śpimy, a co najlepsze – w jednej tylko sekundzie możemy sprzedać nawet 1000 sztuk, ponieważ NIE WYSTĘPUJĄ ŻADNE LIMITY MAGAZYNOWE.

Co teraz?

Teraz, gdy moje konto jest fajnie rozwinięte, czas, który poświęcam na wcześniej opublikowane produkty no/low content, wynosi 0. Po dodaniu 1,000 takich produktów – bez inwestowania ŻADNYCH pieniędzy, nie czuję dalszej potrzeby publikowania. Oczywiście, to nie tak, że mając już odpowiedni dochód pasywny, osiągnąłeś swój cel i nastał koniec rozwoju. Ja również nie zamierzam rezygnować z ciągłej edukacji. Posiadanie najskuteczniejszego kursu Amazona KDP w Polskim języku jest dla mnie priorytetem. To, na czym chciałbym się również skupić, to rozwój w innych serwisach, czy sektorach samego KDP, jak np. zlecanie ghostwriterom pisania książek z większą treścią. Bajki, powieści, czy zwyczajnie wiedza specjalistyczna „przelana na papier” – na tym są dużo większe pieniądze, lecz w tym wypadku wymagany jest już minimalny wkład finansowy. Ty, jako początkujący, możesz skupić się na najpierw na dodawaniu produktów bez wkładu. A później? kto wie? może zainspirujesz się moją drogą? może połączysz to z rozwojem etatowym? możliwości są nieograniczone, a dopóki mamy zdrowie i nie jest za późno, budujmy swój majątek jak to tylko możliwe.

Otrzymywanie wynagrodzenia na Amazon KDP

Aby w pełni ukończyć proces tworzenia konta na platformie Kindle Direct Publishing, jesteśmy zobowiązani uzupełnić dane naszego konta bankowego, na które chcemy otrzymywać wynagrodzenie. Mamy w tym przypadku do wyboru kilka opcji i postaram Ci pomóc, Czytelniku, w wyborze tej jednej, najlepszej.

Opcja 1: Konto walutowe

Pierwszą, najkorzystniejszą ze wszystkich opcją, jest posiadanie konta walutowego w Twoim banku. Jeśli posiadasz już zwykłe konto w złotówkach, świetnie, jest duże prawdopodobieństwo, że Twój bank oferuje również otwarcie rachunku w walucie obcej (EURO), bo właśnie w tej walucie otrzymujemy zapłatę na Amazonie KDP. Aby otworzyć takie konto, zazwyczaj wystarczy zalogować się na stronie naszego banku lub w aplikacji mobilnej, następnie otworzyć nowy rachunek w EURO, zrobimy to w pełni online, a cały proces nie zajmie nam dłużej niż kilka minut. Dokładnie tak to wyglądało, gdy sam zakładałem nowy rachunek (1.1) dla siebie w Alior Banku, a w dodatku zrobiłem to kompletnie za darmo (nie licząc karty, która kosztuje 5 zł, ale ja jej nie wziąłem, bo zwyczajnie nie jest mi potrzebna – wszędzie płacę blikiem). Następnie, środki, które otrzymuję z Amazonu (na 1.2), przelewam na założony rachunek w EURO (2.2) do Internetowego Kantoru Walutowego Alior Banku, gdzie posiadam również założony rachunek w złotówkach (2.1), wymieniam z euro (2.2) na złotówki (2.1) i przelewam je na swoje główne konto internetowe Alior Banku (w złotówkach)(1.1). Cały proces jest także w pełni online i nie zajmie nam więcej niż kilka minut.

Podsumowując. Czego potrzebujemy? (Na przykładzie Alior Banku)

1. Konto bankowe 2. Konto w internetowym
kantorze walutowym
1.1. Zwykły rachunek w złotówkach
(Twoje konto główne, oddzielny numer konta)
2.1. Zwykły rachunek w złotówkach
(oddzielny numer konta)
1.2. Otwarty rachunek w obcej walucie
(EURO), którego numer konta podajemy do
otrzymywania wynagrodzenia od Amazonu
(oddzielny numer konta)
2.2. Rachunek w obcej walucie (EURO)
(oddzielny numer konta)
Po otrzymaniu wynagrodzenia na 1.2, przelewamy
je na rachunek EURO w kantorze walutowym (2.2), następnie wymieniamy z euro (2.2) na złotówki (2.1) i przelewamy do 1.1.

Używając tej metody, nie wykonujemy przelewu do obcej waluty, co daje nam uniknięcie wydatku przewalutowania, który równa się z przygarnięciem przez bank danego % naszych pieniędzy, a przy większych kwotach jest to szczególnie istotne, a nie zapominajmy, że cały proces tej metody zajmuje nie więcej niż kilka minut.

Jeśli nie byłeś do tej pory klientem Alior Banku, a przymierzasz założyć darmowe konto w ich kantorze walutowym, użyj przy rejestracji tego kodu EY9TWTFFNQ8U, dzięki czemu po spełnieniu odpowiednich warunków, oboje możemy otrzymać po 50 zł. Link do szczegółów znajdziesz tutaj.

Opcja 2: Konto w złotówkach

Jeśli z jakiegoś powodu wyżej podana metoda otrzymywania wynagrodzenia nie przypadła Ci do gustu, drugą, prostszą opcją jest podanie numeru naszego konta bankowego w złotówkach, dzięki czemu raz w miesiącu oszczędzimy sobie kilku minut na wykonanie przelewów do tej samej waluty (jak w sposobie powyżej), niestety musimy liczyć się z tym, że utracimy dany % naszego wynagrodzenia, nie jestem w stanie określić ile dokładnie, ponieważ wszystko zależy od banku, w którym posiadamy konto, a jak wiadomo, każdy bank posiada inne warunki.

Kiedy Amazon KDP wypłaca wynagrodzenia?

Sprawa jest prosta. Wypłatę otrzymujemy 2 miesiące po końcu miesiąca, w którym doszło do sprzedaży. Przykład: jeśli w styczniu 2021 roku utworzymy konto na platformie Kindle Direct Publishing, następnie opublikujemy jeden produkt, a kilka dni później ktoś zakupi go (np. 10 stycznia), to licząc od końca stycznia (31go), dodajemy dwa miesiące i wynagrodzenie otrzymamy wówczas 31 marca. Jeśli chodzi o same kwoty wynagrodzeń, być może zastanawiasz się również, jaki jest próg wypłaty na Amazonie KDP, odpowiedź brzmi: nie ma żadnego progu, co oznacza, że nawet jeśli w ciągu miesiąca sprzedasz produkty na 1 dolara, bez problemu otrzymasz go na swoje konto bankowe. Wracając, czy nie sądzisz, że taki sposób zarabiania daje duże bezpieczeństwo na przyszłość? osobiście sam uwielbiam uczucie, gdy wiem, że posiadam zapewnione środki, które otrzymam bez kiwnięcia palcem w najbliższych miesiącach.

Reklamować się trzeba

Specjalnie dla osób chętnych, którzy chcieliby wejść od razu w najwyższy poziom sprzedaży na Amazon, stworzyłem swój autorski kurs online, w którym przeprowadzę Cię krok po kroku przez każdy jeden element. Zdecydowanie zalecam, abyś go ukończył, bo jak uczyć się na błędach – to nie na swoich, a czyiś – czyli moich.Masz pytanie? napisz śmiało w komentarzu lub użyj formularza kontaktowego na dole strony, a postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pomogłem, ucieszę się, gdy zostawisz po sobie miły komentarz, tymczasem zapraszam Cię do przeczytania następnego artykułu, w którym wyjaśniam, jak krok po kroku wystartować z Amazonem KDP. Możesz do niego przejść za pomocą przycisku poniżej.
Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

1 komentarz do “Amazon KDP – Ile można zarobić? Jakie konto bankowe wybrać? Wszystko na temat wynagrodzenia. [Artykuł nr. 2/x]

  1. Tak wygląda komentarz, który dodasz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *