Opublikowano 8 komentarzy

Adobe Stock – Tworzenie konta. Jak zarejestrować się na jednym z największych serwisów do sprzedaży zdjęć? [Artykuł nr. 3/x]

Tutaj jestem:

Jeśli zapoznałeś się z poprzednim artykułem, Adobe Stock – Co jest potrzebne, aby zacząć zarabiać? Jakie są wymagania? W jaki sposób otrzymujemy wynagrodzenie? [Artykuł nr. 2/x], z pewnością zainteresuje Cię również to, jak krok po kroku utworzyć swoje konto w serwisie Adobe Stock. Zapraszam.


Aby rozpocząć proces tworzenia naszego konta, przechodzimy na stronę rejestracji Adobe Stock Contributor, możesz to zrobić klikając tutaj. Powinieneś ujrzeć stronę podobną do zaprezentowanego obrazka poniżej. W przypadku wyświetlenia Polskiej wersji strony, zalecam zmianę na język angielski, ponieważ tłumaczenia są dość nieprecyzyjne, co często może wprowadzać w błąd. Aby zmienić język strony, zjedź na sam dół i wybierz Zmień region > United States. Zakładając, że masz zmieniony język i nie posiadasz jeszcze konta w Adobe, wybierz Join now.

jak-zostac-fotografem-na-adobe-stock

Uzupełnij teraz wszystkie pola w następującym formularzu rejestracyjnym, użyj przycisku Create account, a następnie udaj się do skrzynki odbiorczej, aby potwierdzić swój adres e-mail. Jeśli wiadomość nie dotarła, sprawdź folder SPAM lub poproś o wygenerowanie nowego linku.

tworzenie-konta-na-adobe-stock

Klikając w link aktywacyjny na swojej poczcie, zostaniesz automatycznie przeniesiony na stronę Adobe w celu zaakceptowania warunków korzystania z serwisu. Jest to niezbędne, aby kontynuować.

regulamin-serwisu-adobe-stock

Możemy teraz przejść do konfiguracji naszego nowego konta Adobe, w tym celu udaj się do zakładki Contributor Account, następnie uzupełnij wszystkie dane osobowe, aby móc bez obaw otrzymywać swoje zarobione środki.

dane-osobowe-adobe-stock
Account

adres-adobe-stock
Address

Formularz podatkowy W-8BEN. Jak wypełnić go na Adobe Stock?


Na wstępie zaznaczam, że poradnik ten przeznaczony jest dla osób fizycznych nieprowadzących firmy w żadnej formie działalności, co oznacza, że rozliczanie wszystkich zarobionych środków z całego poprzedniego roku odbywa się od 15 lutego do 30 kwietnia następnego roku – w deklaracji podatkowej PIT-36.

Aby móc otrzymywać więcej naszych zarobionych pieniędzy w serwisie Adobe Stock, musimy wypełnić formularz podatkowy W-8BEN, dzięki któremu wartość pobranego podatku u źródła wyniesie 10% (w przypadku niewypełnienia formularza W-8BEN – byłoby to aż 30%). Formularz wypełniamy tylko jeden raz, po utworzeniu konta. Raz w roku rozliczamy się z każdych zarobionych i wypłaconych nam na konto Paypal pieniędzy. Tak jak wspomniałem w poprzednim artykule, aby nasze pieniądze zostały w ogóle wypłacone przez Adobe Stock, musimy uzyskać minimalny próg uzyskanych zarobków, który wynosi $25 dolarów amerykańskich, dopiero wtedy zaliczamy się do grupy fotografów, którzy mogą wygenerować żądanie wypłacenia zarobionych środków, gdzie podajemy swojego Paypala itd. Idąc tym tokiem myślenia, nie musimy rozliczać się z urzędem skarbowym, jeśli uzyskamy 20 dolarów przychodu na samym serwisie, bo nie otrzymaliśmy żadnych pieniędzy na konto, a jak wspominałem wyżej, rozliczamy się tylko z pieniędzy, które fizycznie wpłynęły na naszego Paypala.

tax-information-adobe-stock
Tax information

Przechodząc do konkretów

Aby nie przedłużać już, klikamy jw. przycisk Add tax information i zapoznajemy się z informacjami odnośnie „znalezienia odpowiedniego dla nas formularza podatkowego”.

prawa-formularza-podatkowego-adobe-stock

Zaznaczamy opcję An individual i przechodzimy dalej za pomocą przycisku Continue.

osoba-indywidualna-adobe-stock

Na tym etapie powinny ukazać się trzy następujące opcje. Pierwsza od góry przeznaczona jest dla obywateli Stanów Zjednoczonych, druga dla obywateli krajów, które podpisały ze Stanami Zjednoczonymi umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, trzecia zaś dla obywateli krajów, które takiej umowy nie podpisały.

formularz-podatkowy-w8ben-adobe-stock

Jako że Polska zalicza się do Państw, które podpisały takowy traktat z USA, wybieramy opcję drugą od góry – YOU ARE A RESIDENT OF A COUNTRY THAT HAS A TAX TREATY WITH THE USA.Na podstawie powyższego wzoru, który dla Ciebie przygotowałem – możesz uzupełnić formularz własnymi danymi, Part II zostawiasz oczywiście bez zmian. Gdy będziesz pewien, że nie popełniłeś żadnej literówki, przystąp do elektronicznego podpisu. Zrobisz to klikając w tekst koloru czerwonego na powyższym obrazku. Link do wglądu formularza w większej rozdzielczości znajdziesz tutaj.

podpisywanie-w8ben-adobe-stock

podpisany-gotowy-formularz-podatkowy-adobe-stock

„Nie mogę edytować punktu 10 części II”, czyli zablokowana możliwość wypełnienia pól „Part II Line 10”.

W przypadku, gdy widzimy, że owe pola są niemożliwe do edycji, wysyłamy formularz bez uzupełniania danych, które są zablokowane.

„Adobe Stock odrzuciło mój formularz W-8BEN. Zrobiłem wszystko poprawnie”

Może się zdarzyć, że Twój formularz W8BEN zostanie odrzucony z powodu rzekomo błędnie wypełnionej części II, a dokładniej punktu 10 (Part II Line 10). Jeśli tak się wydarzy, punkt 10 należy pozostawić pusty, czyli nie wpisywać nic, a następnie wysłać ponownie. Poniżej przykład:

To wszystko, możesz teraz śmiało dodawać swoje obrazy.


Masz pytanie? napisz śmiało w komentarzu lub użyj formularza kontaktowego na dole strony, a postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pomogłem, ucieszę się, gdy zostawisz po sobie miły komentarz, tymczasem zapraszam Cię do przeczytania następnego artykułu, w którym objaśniam cały proces wrzucania zdjęć na Adobe Stock. Możesz przejść do niego klikając tutaj lub za pomocą przycisku poniżej.
Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

8 komentarzy do “Adobe Stock – Tworzenie konta. Jak zarejestrować się na jednym z największych serwisów do sprzedaży zdjęć? [Artykuł nr. 3/x]

 1. Cześć, punkt 10 musi być uzupełniony? Bo nie da się go edytować. Jedynie z 9 da się ustawić Poland.

  1. Cześć,
   tak, należy w takim przypadku pozostawić tę część pustą i uzupełnić tylko pkt. 9 „Poland”.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 2. Dzień dobry,
  Co w przypadku kiedy z błędu nie zamieściliśmy informacji o nr pesel oraz informacji z Part 2?
  Pozdrawiam

  1. Otrzymasz wiadomość zwrotną, że brakuje tych informacji. Będziesz mogła spokojnie poprawić swój formularz podatkowy.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 3. Witam, mam pytanie dotyczące tego formularza. Będę wystawiał faktury i rozliczał się jako firma z Adobe. Tymczasem w części 1 w pozycji 6 wpisałem pesel a znajomi wpisywali NIP. Niestety nie mam możliwości edycji tego. Czy to może jakoś mi zaszkodzić? Będę wdzięczny za odpowiedź.

  1. Hej, Mario,
   chcąc rozliczać się na JDG, należy tutaj podać numer NIP.
   Podeślij screenshot niemożliwego do edycji formularza, który masz na myśli.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz

   1. A co jeśli ktos poda NIP zamiast pesel, a chce rozliczac sie jako osoba prywatna? Czy to w czymś przeszkadza? A i w 2023r ten formularz wyglada inaczej nie da sie np. wpisać tego art. 13.2 kwoty 10% podatku i tytulu ulgi copyright.

 4. Tak wygląda komentarz, który dodasz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *