Opublikowano 60 komentarzy

Adobe Stock – Jak rozliczyć dochody ze sprzedaży fotografii online? Banki zdjęć, a prawo i podatki [Artykuł nr. 5/x]

Tutaj jestem:

Jeśli zapoznałeś się z poprzednim artykułem, Adobe Stock – Jak wrzucić zdjęcie na serwis? Opisywanie i słowa kluczowe, czyli cały proces dodawania obrazów. [Artykuł nr. 4/x], z pewnością zainteresuje Cię również rozliczanie dochodów zza granicy, sprzedając własną fotografię przez internet, jak np. zdjęcia, czy filmy w serwisie Adobe Stock. Zapraszam.


Ważne informacje na wstępie

Jeśli otrzymałeś jakieś przelewy za sprzedane zdjęcia/filmy na serwisie Adobe Stock, niesie to obowiązek rozliczenia swoich dochodów, a jeśli to konieczne, zapłacenia także należnego Państwu podatku, w innym wypadku możemy przysporzyć sobie kłopotów z urzędem skarbowym, który jak wiemy, potrafi być bezlitosny. W jakiej konkretnie sytuacji musimy zapłacić podatek, a kiedy w ogóle nie musimy tego robić? Wszystko poniżej.

Kary za nierozliczenie się na czas lub ukrywanie dochodów – tego nie chcemy, nikt przecież nie chciałby płacić niepotrzebnych, a zarazem niemałych odsetek, skoro można poświęcić kilka minut na ten artykuł i załatwić wszystko w odpowiednim momencie na czas. Od razu zaznaczę, że aby rozliczyć swoje dochody, nie potrzebujesz wiedzieć sporej części poniższych informacji, ani rozliczać się samemu na własną rękę, bo wszystko obliczy za Ciebie odpowiednie biuro rachunkowe, które niestety musisz odnaleźć sam, a jeśli chcesz sobie tego oszczędzić, dla Twojej wygody stworzyliśmy naszą usługę księgowości, dzięki której rozliczysz swoje dochody z nawet wszystkich serwisów za jednym razem, o których piszę na blogu. Cały artykuł zawiera również wiedzę czysto księgowo-prawną, której Ty znać nie musisz, ponieważ nie jesteś księgowym lub nie prowadzisz własnego biura rachunkowego, mimo wszystko lepiej wiedzieć w czym się siedzi niż nie wiedzieć, prawda? ułatwi to m.in. komunikację między Tobą, a osobą rozliczającą Twoje dochody, nie wspominając już o tym, że wiedza ta przyda Ci się na 100% jeszcze nie raz w życiu. No dobra, zapytasz, kiedy i w jaki sposób trzeba się rozliczyć? jak wygląda cały proces krok po kroku od A do Z? Artykuł ten może być za pierwszym razem dla niektórych osób trochę niezrozumiały, dlatego w celu uzyskania najlepszych efektów, zalecam przeczytać go nawet kilka razy. Do dzieła.

Czy można sprzedawać na Adobe Stock bez firmy? Banki zdjęć, a działalność gospodarcza lub inna forma prowadzenia biznesu

Tak, w świetle prawa zarabiasz jako osoba fizyczna – prywatny fotograf, gdzie źródłem przychodu są prawa autorskie, a ostatecznie deklarujesz je w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, co oznacza, że robisz to raz w roku + nie musisz się nigdzie rejestrować. Aby zacząć sprzedawać swoją fotografię, jak np. zdjęcia lub/oraz filmy – bez posiadania firmy w żadnej formie działalności gospodarczej, wystarczy, że utworzysz poprawnie konto na serwisie. Jeśli jeszcze nie wiesz jak to zrobić, cały proces opisałem krok po kroku w jednym z poprzednich artykułów o Adobe Stock.

Na czym polega deklarowanie dochodów?

Deklarowanie dochodów, to nic innego, jak poinformowanie „na papierze” urzędu skarbowego o wysokości swoich dochodów w postaci liczb, które „uzbierasz” w ciągu roku z różnych serwisów, na których sprzedajesz, jak np. Adobe Stock, Shutterstock lub innych, o jakich piszę na blogu. Zarobki, które łącznie uzyskasz z tych serwisów, sumujesz w celu uzyskania kwoty swojego przychodu (nie myl przychodu z dochodem, za chwilę wyjaśnię).

Do kiedy i w jaki sposób należy przesłać PIT-36, na którym znajdują się informacje o moich dochodach?

PIT-36 należy przesłać do 30 kwietnia, jednak nie polecam robić tego na ostatnią chwilę. Jeśli sprzedajesz na wielu serwisach, które pobierają podatek u źródła, musisz poczekać aż otrzymasz od każdego z nich swój formularz podatkowy 1042-S bądź 1099, a gdy do tego dojdzie, możesz przesłać cały komplet do wcześniej odnalezionego biura rachunkowego. Nie polecam szukać specjalisty na ostatnią chwilę. Serwisy te wysyłają formularze odpowiednio wcześniej więc nie martw się o to, że mógłbyś nie zdążyć.

Swój PIT możesz złożyć/wysłać na Poczcie Polskiej lub przez internet za pomocą usługi „Twój e-PIT”, a dokładniej na stronie podatki.govUwaga, jeśli wysyłałeś już wcześniej PIT za poprzedni rok, nasza usługa księgowości może przesłać taki PIT za Ciebie – online. Jeśli jednak tego nie robiłeś, otrzymasz od nas instrukcję wraz z gotowymi liczbami, które wystarczy wpisać w swoim zeznaniu podatkowym PIT-36.

Przychód, dochód, koszty uzyskania przychodu, formularz 1099

Aby wiedzieć, czy mamy do zapłacenia podatek, potrzebujemy informacji, ile wynosi nasz dochód. Zanim jednak poznamy jego liczbę, musimy wiedzieć, jaki jest nasz przychód, a z tym nie będzie problemu, ponieważ z podpunktu wyżej wiesz już, na jakiej zasadzie go otrzymać. Wiesz już, że przychodem jest suma zarobków uzyskanych w ciągu całego danego roku z WSZYSTKICH SERWISÓW, NA KTÓRYCH SPRZEDAŻ NIE WYMAGA POSIADANIA FIRMY (czyli tych, o jakich piszę na blogu) – a jeśli sprzedajesz tylko na Adobe Stock, przychodem będzie suma zarobków wyłącznie z Adobe Stock. Oczywiście, tłumaczę Ci to tylko dlatego, abyś wiedział, czym w ogóle jest przychód – nie dlatego, abyś sam próbował go obliczyć, bo jest to skomplikowane. Dlaczego? dlatego, że przelewy z różnych serwisów otrzymujesz w OBCYCH WALUTACH, dlatego aby poznać KWOTĘ SWOJEGO RZECZYWISTEGO PRZYCHODU W POLSKICH ZŁOTYCH, MUSIMY PRZELICZYĆ GO PO ODPOWIEDNICH KURSACH WALUT. No dobra, ale jak w takim razie obliczyć dochód, skoro wiem już, czym jest przychód? Tutaj z pomocą przychodzi coś dobrego o nazwie „koszty uzyskania przychodu”. Jeśli chcesz, możesz na własną rękę wygooglować i dowiedzieć się, czym to dokładnie jest, moją rola kończy się na tym, aby powiedzieć Ci, że przy korzystaniu z praw autorskich (co ma miejsce w przypadku zarabiania na Adobe Stock), stosuje się 50%-towe koszty uzyskania przychodów. Właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie obniżyć swój podatek dochodowy. Poniżej przykłady, które pomogą Ci zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Ekstremalnie WAŻNE przykłady

Przykład 1: Jan Kowalski sprzedaje na Adobe Stock bez firmy i w ciągu całego roku uzyskał 15.000 zł przychodu. Jaki jest dochód Jana?

Odpowiedź: Dochód Jana wynosi 7500 zł, ponieważ korzysta z praw autorskich, a w dodatku nie przekroczył 240.000 zł przychodu, co oznacza, że według prawa – może zastosować 50 procentowe koszty uzyskania przychodu. Ostatecznie wychodzi na to, że nie zapłaci ŻADNEGO PODATKU, ponieważ jego dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. Kwota wolna od podatku od 2022 roku wynosi 30.000 zł.

Przykład 2: Janina Kowalska sprzedaje na Adobe Stock bez firmy i w ciągu całego roku uzyskała 60.000 zł przychodu. Jaki jest dochód Janiny?

Odpowiedź: Dochód Janiny wynosi 30 000 zł, ponieważ korzysta z praw autorskich, a w dodatku nie przekroczyła 240.000 zł przychodu, co oznacza, że według prawa – może zastosować 50 procentowe koszty uzyskania przychodu. Ostatecznie wychodzi na to, że nie zapłaci ŻADNEGO PODATKU, ponieważ jego dochód mieści się w górnej granicy kwoty wolnej od podatku. Kwota wolna od podatku od 2022 roku wynosi 30.000 zł.

Przykład 3: Marcin Kowalski sprzedaje na Adobe Stock bez firmy i w ciągu roku uzyskał 200 tys. zł przychodu. Jaki jest dochód Marcina?

Odpowiedź: Dochód Marcina wynosi 100.000 zł, ponieważ korzysta z praw autorskich, a w dodatku nie przekroczył 240.000 zł przychodu, co oznacza, że według prawa – może zastosować 50 procentowe koszty uzyskania przychodu. Jako że dochód Marcina wynosi 100 tys. zł, a więc przekroczył kwotę dochodu wolną od podatku (30 tys. zł), to niestety oprócz konieczności wpisania kwoty dochodu „100.000” do swojego PIT-36, musi dodatkowo oddać państwu 12% podatku od swojego dochodu MINUS kwota zmniejszająca podatek (3600 zł), co oznacza, że na swój indywidualny rachunek podatkowy musi przelać kwotę w wysokości 8400 zł (12% ze 100 000 = 12 000 – 3600 = 8400).

UWAGA: Jako że Polska posiada podpisaną umowę (pakt) z USA o unikaniu podwójnego opodatkowania, Adobe Stock z tego powodu pobiera dla osób fizycznych 10% podatku u źródła w USA, następnie przekazuje go bez Twojej ingerencji do amerykańskiego urzędu skarbowego (IRS). Oznacza to, że jeśli sprzedałeś w ciągu poprzedniego miesiąca swoją fotografię na kwotę 1000 USD, przelew będzie ostatecznie pomniejszony o 10%, a więc otrzymasz 900 dolarów. Bez względu na to, czy Twój dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku lub przekroczy – podatek u źródła pobierany jest AUTOMATYCZNIE przed otrzymaniem każdego przelewu. Tak jak wspominałem, Adobe Stock pobiera 10% u źródła, ale przydałoby się przecież, abyś otrzymał jakieś „dowody” dla polskiego urzędu skarbowego, że taki podatek został pobrany. Takim dowodem jest właśnie formularz podatkowy 1099, który co roku możesz otrzymać do pobrania od Adobe.

Gdyby Adobe Stock nie wystawiał co roku 1099 (a wystawia), Marcin musiałaby zapłacić pełne 12% MINUS kwota zmniejszającą podatek, czyli jak powyżej – 8 400 zł. Tak, taka sytuacja miałaby miejsce w przypadku, gdybyśmy nie otrzymywali formularza podatkowego 1099. Jak już wiesz, Adobe Stock dostarcza nam taki formularz. „No dobra, ale co to zmienia, skoro nam dostarcza?” – możesz zapytać. Zmienia to tyle, że posiadając dowód pobranego podatku u źródła w USA – w Polsce zamiast 12% – pozostaje do zapłacenia wyłącznie 2%, czyli różnica.

Dlaczego akurat 12% i dlaczego Marcin musi w ogóle zapłacić podatek, skoro Jan i Janina nie musieli? chodzi o stawkę podatkową oraz kwotę wolną od podatku. Więcej na ten temat dowiesz się, gdy tylko zaprezentuje Ci czwarty – ostatni już przykład:

Przykład 4: Bożydar Kowalski sprzedaje na Adobe Stock bez firmy i w ciągu roku uzyskał 400 tys. zł przychodu. Jaki jest dochód Bożydara?

Odpowiedź: Dochód Bożydara wynosi 400 tys. zł. Dlaczego 400.000 zł, a nie 200.000 zł? Dlatego, że 50 procentowe koszty uzyskania przychodów możemy zastosować tylko do czasu, gdy nasz przychód nie wyniesie więcej niż 240 tys. zł, a więc w przypadku Bożydara, nie przysługują mu już żadne koszty uzyskania przychodów (koszty zerowe).

Jako że dochód Bożydara wynosi 400 tys. zł, a więc przekroczył kwotę dochodu wolną od podatku (30 tys. zł), oznacza to, że zarabia niezłe pieniądze na Adobe Stock, ale niestety oprócz konieczności wpisania kwoty dochodu „400.000” do swojego PIT-36, musi dodatkowo oddać państwu 10.800 zł ORAZ DODATKOWO 32% od kwoty swojego dochodu, co oznacza, że na swój indywidualny rachunek podatkowy musi przelać kwotę w wysokości 138 800 zł (32% z 400 000 = 128 000 + 10 800 = 138 800). Tutaj znowu, posiadając dowód pobranego 10%-owego podatku u źródła w postaci 1099, Bożydar zamiast 32%, zapłaci tylko 22%, a więc kwota podatku wyniesie 98 800 zł (22% z 400 000 = 88 000 + 10 800 = 98 800).

Dlaczego akurat 32% i dlaczego Bożydar (32%) oraz Marcin (12%) muszą w ogóle zapłacić podatek, skoro Jan i Janina nie musieli? chodzi o stawkę podatkową oraz kwotę wolną od podatku. Szczegóły poniżej.

Stawki podatkowe oraz kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku, czyli kolejna dobra rzecz, która z pewnością Ci się spodoba. Czym to w ogóle jest? tak jak sama nazwa wskazuje, jest to nic innego jak próg naszego dochodu, od którego jesteśmy już zobowiązani zapłacić podatek. Przykład: jeśli sprzedajemy na Adobe Stock i okaże się, że nie przekroczyliśmy w ciągu całego roku kwoty wolnej od podatku, co oznacza, że nasz dochód wyniósł mniej niż 30.000 zł – w takim wypadku nie musimy płacić żadnego podatku, a jedynie usługę rozliczenia dla biura rachunkowego, które na podstawie raportów sprzedaży, obliczy kwotę Twojego dochodu. Nieźle, co? a co w takim razie, jeśli przekroczymy tę kwotę? Jeśli nasz dochód będzie większy niż 30.000 zł, a mniejszy niż 120 000 zł, płaci się pierwszą stawkę podatkową, która wynosi 12% + odejmujemy od tego kwotę zmniejszającą podatek, czyli 3 600 zł.

Co jeśli nasz dochód wyniesie więcej niż 120 000 zł? to znaczy, że z pewnością nam się powodzi! kto nie chciałby osiągać takich dochodów? niestety powyżej tej kwoty przychodzi już druga, wyższa stawka podatkowa, której wartość wynosi 32%, co oznacza, że jesteśmy zobowiązani zapłacić Państwu aż 32% z wyliczonego przez biuro rachunkowe dochodu + dodatkowo stałą kwotę 10 800 zł.

Zmiany podatkowe od 2022r. Jak było w poprzednich latach?

Dobre wieści. Kwota wolna od podatku od roku 2022 została podniesiona z 8 tys. zł do 30 tysięcy złotych, a drugi próg podatkowy podwyższony z 85 528 zł do 120 000 zł, co oznacza, że nasz dochód w granicach tego progu zaliczany będzie do stawki podatkowej 12%, a nie do stawki 32%, jak miało to miejsce DO ROKU 2021.

Urząd skarbowy – jak wysłać lub przekazać taki dowód pobranego podatku u źródła w postaci formularza podatkowego 1099?

To bardzo proste. W zasadzie, to nie robisz tego Ty. Wystarczy, że przekażesz go swojemu biurowi rachunkowemu, a dołączy je ono do zeznania i załatwi wszystko za Ciebie. Jeśli skorzystasz z naszej usługi księgowości, będzie to jeden z dokumentów, o które Cię wcześniej poprosimy.

Podsumowanie

Jeśli jest to dla Ciebie skomplikowane, spokojnie, wszystkich obliczeń za małą opłatą dokona za Ciebie doświadczone biuro rachunkowe, które odnajdziesz. Twoim zadaniem jest wyłącznie odnaleźć takie biuro, a jeśli chodzi o sam artykuł, nie musisz rozumieć wszystkiego, zależało mi na tym, abyś zrozumiał tak dużo, jak tylko możesz. Jest to zwyczajnie kwestia czasu. Prawo, jak to prawo, ciężko za nim nadążyć, ponieważ co chwilę coś się zmienia, z tego też powodu zapraszam Cię do zaglądania tutaj co jakiś czas, bo artykuły te będą przeze mnie regularnie aktualizowane.


Masz pytanie? napisz śmiało w komentarzu lub użyj formularza kontaktowego na dole strony, a postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pomogłem, ucieszę się, gdy zostawisz po sobie miły komentarz, tymczasem zapraszam Cię do przeczytania czegoś innego na blogu.Oglądaj nowe filmy z kanału bez konieczności opuszczania obecnej strony:

Expert od E-Commerce & Przedsiębiorca & Bloger. Jego zadaniem jest szerzyć wiedzę na temat sprzedaży online w oparciu o skalę międzynarodową oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. W wolnym czasie kocha zdobywać nowe szczyty górskie, odbywać podróże i uprawiać wiele sportów. Jego celem jest niezależność finansowa oraz ciągły rozwój pod kątem duchowym, finansów, zdrowia i relacji.

60 komentarzy do “Adobe Stock – Jak rozliczyć dochody ze sprzedaży fotografii online? Banki zdjęć, a prawo i podatki [Artykuł nr. 5/x]

 1. Cześć Mateusz, mam pytanie o wspomniany limit 240 tys. zł. Czy ten limit dotyczy tylko przychód autorskich? Czy wszystkich przychodów, np. z etatu oraz innych źródeł? Mam na myśli sytuację, gdzie ktoś uzyskuje już takie przychody z innych źródeł. Oznacza to, że nie można wtedy skorzystać z kosztów autorskich?

  1. Cześć, Michał.

   Limit dotyczy tylko kosztów 50% od praw autorskich.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 2. Witaj Mateusz,

  czy limit kwotowy dla 50% kosztów autorskich ma się tylko do przychodów ze sprzedaży zdjęć i podobnych źródeł? Co, jeśli przychody z etatu/działaności „nieautorkisj” przekraczają 240000 PLN (w nawiązaniu do Twojego przykładu), ale mam jeszcze dodatkowo przychód z Adobe Stock? Czy mogę dla przychodu ze stocków zastosować 50% KUP, odliczyć podatek u źródła i dodać do zeznania PIT-36 z resztą przychodów?

  1. Cześć, Michał.

   Limit dotyczy tylko kosztów 50% od praw autorskich.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 3. Witam. Czy jeśli wstawiam na Adobe Stock 50-100 zdjęć dziennie stworzonych przez sztuczną inteligencję, to już jest działalność gospodarcza? A jeśli tak, to jaki musiałby być limit miesięczny, aby taka nie zaistniała?

  1. Anno,

   nie ma znaczenia, czy zdjęcia są wygenerowane przez Ai, czy nie. Nie ma znaczenia, ile zdjęć dziennie będziesz przesyłać. Będzie to zawsze przychód z praw autorskich, niewymagający zakładania działalności gospodarczej. Nie istnieją również żadne limity, po których należałoby założyć firmę.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 4. We wcześniejszych komentarzach doszukałam się, że nie jest konieczne wypełnianie formularza W-8BEN i wtedy potrącane jest 30% przez Adobe. Czy wtedy też do PIT-36 należy załączyć PIT/ZG jak nie mam tego formularza? Czy ja mimo braku wypełnienia (W-8BEN) dostanę po wypłacie pieniędzy np. formularz 1042-S? I co w takim przypadku jeżeli chodzi o późniejsze rozliczenie, np. z państwa biurem rachunkowym jaką dokumentacje mam prowadzić, żeby mieć potem wszystkie konieczne informacje? Z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam

  1. Natalia,

   wypełnienie w-8ben nie jest konieczne, ale Adobe Stock będzie potrącać z tego powodu 30% podatku u źródła. Lepiej dołączyć ZG, żeby urząd skarbowy wiedział skąd podatnik otrzymał dochody.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 5. Czy do Pit36 muszę dołączać załącznik PIT/ZG?

  1. Tak.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 6. Cześć, chciałabym się zapytać jak wygląda sytuacja w kwestii rozliczeń podatkowych jeśli nie mam ukończonych 26 lat, czy również po wypłacie środków z Adobe (jedyne źródło dochodu) powinnam złożyć PIT-36 i rozliczyć się z urzędem skarbowym?

  1. Cześć, Natalia.
   Tak, w takim przypadku również należy rozliczyć się z US.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 7. Cześć.

  A jak wygląda kwestia rozliczenia dochodów z adobe stock jeśli wypłaciłem 25$ a nie prowadzę działalności a pracuje na etacie. Czy ta kwota wolna od podatku dotyczy łącznego przychodu (przekraczam 30 tys.)?

  1. Cześć, Łukasz,
   tak, kwota wolna od podatku dotyczy łącznego przychodu (przychody sumuje się – także z pracy na etacie).

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 8. Jestem na jednoosobowej działalności gospodarczej i jestem vatowcem. Jaka stawka VAT obowiązuje dla sprzedaży na Adobe Stock?

 9. Cześć, jak jestem zatrudniony na umowę o pracę (pełny etat), to mogę dodatkowo sobie sprzedawać swoje zdjęcia (w formie hobbystycznej) na Adobe Stock i później się rozliczyć? I można to zrobić u Państwa online?

  1. Cześć, Kamil,
   tak – nie będzie żadnego problemu.
   Rozliczamy takie osoby nieprzerwanie od wielu lat.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski
   PioMateusz.pl

 10. Jestem grafikiem i prowadzę działalność w tym zakresie. Jestem VATowcem i mam tez vat ue na wszelki wypadek. Byłbym wdzięczny za odpowiedź na jedno pytanie.
  1. Jeśli np. sprzedaż będę mieć miesiecznie na poziomie 30-50 zdjęć to na każde zdjęcie muszę wystawić FV? To kwoty rzędu 2/3 dolarów wtedy księgowa weźmie więcej za rozliczanie tylu faktur i ten biznes przestaje być opłacalny na działalność dla osoby która się tym zajmuje zawodowo :/ 🙁

  1. Cześć, Paweł,
   można wystawić jedną fakturę na koniec miesiąca.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 11. Czy jeśli zarabiam na etacie i dodatkowo (pierwszy raz) w tym roku sumarycznie wpłynęło mi ze stocków ok. 9k. To musze się rozliczyć na pit-36 a nie pit-37 ( jak normalnie we wcześniejszych latach.) ?

  1. Cześć, Danuta,

   W Twoim wypadku (etat + stocki), należy rozliczyć się tym razem tylko poprzez formularz PIT-36.
   Jeśli jesteś zainteresowana usługą rozliczenia, z przyjemnością będziemy pracować dla Ciebie.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 12. Dzień dobry. Proszę odpowiedz na pytanie. Pracuję jako osoba fizyczna.
  Wypłata od Shutterstocka za grudzień przypada w kolejnym roku rozliczeniowym -2023, a na stronie w dziale wypłaty Shutter wskazuje wypłatę za każdy miesiąc – ostatni dzień miesiąca, czyli jest 31.12.2022, ale te pieniądze faktycznie wpłynęły na konto w 2023 roku. W którym roku bardziej poprawnie jest wyliczyć tę płatność, 2022 lub 2023?
  Z góry dziękuję

  1. Cześć, Olek,

   będzie można to rozliczyć dopiero do 30 kwietnia 2024 roku.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 13. Dzień dobry. Proszę odpowiedz na pytanie. Pracuję jako osoba fizyczna.
  Jaką kwotę (i jaką datę!) przyjąć jako podstawę do obliczenia podatku?
  – Różni się data wpłaty z serwisu i data przybycia na karcie, w związku z czym inny będzie kurs wymiany, a co za tym idzie kwota w złotówkach będzie inna.

  1. Należy przeliczać na złotówki po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (dzień wpłynięcia przelewu).

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

 14. Witam
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Dokładniej to handlową, nie związaną w żaden sposób z fotografią, ani działalnością artystyczną(handel tekstyliami). Nie jestem płatnikiem VAT(podmiotowe zwolnienie, nie przekroczenie progu obrotu do wejścia w VAT). Chcąc sprzedawać sporadycznie zdjęcia na Adobe jaki formularz muszę wypełnić? Czy jeden z tych dla firm? Który? Czy dla osób indywidualnych? Kiedy rozliczam ewentualne wpływy ze sprzedaży zdjęć? Czy co miesiąc jak przedsiębiorca, czy dopiero na picie rocznym (PIt36)? Czy dochody ze sprzedaży zdjęć powiększają mój obrót w firmie i w związku z tym mogą doprowadzić do wskoczenia w pewnym momencie we VAT(utrata podmiotowego zwolnienia VAT) czy są liczone jako inne dochody nie mające wpływu na obrót z mojej działalności handlowej? Czy jako przedsiębiorca prowadzący JDG muszę wystawić jakąś fakturę dla Adobe gdy sprzedam zdjęcia(zważywszy na profil działalności)?

  1. Dołączam się do tego pytania. Mam podobną sytuację a moja księgowa nie ma pojęcia jak do tego podejść. Jak się rozliczać gdy ma się własną firmę, ale nie prowadzi się działalności fotograficznych. I czy rejestrując się na Adobe zawsze trzeba wypełnić formularz podatkowy, czy da się wystawić zdjęcia bez tego. Ogólnie jeśli nic się np. nie sprzeda, to po co posyłać swoje dane do USA? A konkurencja na Adobe jest ogromna.

  2. Cześć,

   Jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą, to można rozliczyć te dochody prywatnie z praw autorskich (bez firmy). Do limitu VAT nie wchodzi.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz Piotrowski

   1. Czyli prowadząc np. salon kosmetyczny można sprzedawać jak osoba prywatna (nie -firma). A jak wygląda sprawa formularza W-8BEN Czy jeśli się go nie wypełni to po prostu potrącą w USA 30% podatku i dodatkowo będzie trzeba zapłacić PIT w Polsce? Czy można wypełnić ten formularz dopiero jak się coś sprzeda, czy jest to konieczne nim prześlemy zdjęcia do sprzedaży? Przecież z góry nie wiadomo czy coś sprzedamy czy nie?

    1. Prowadząc np. salon kosmetyczny, można sprzedawać prywatnie nie mieszając w to swojej firmy. Jeśli nie wypełnisz W-8BEN, to serwis będzie pobierać 30%. W każdym razie, niezależnie, czy go wypełnisz lub nie, w obu przypadkach należy i tak wysłać PIT-36 i zapłacić podatek dochodowy w Polsce.

     Gorące pozdrowienia,
     Mateusz Piotrowski

 15. Witam Ciebie Mateusz.
  Czy można sprzedawać na Etsy bez firmy, bez VAT UE (illustrator, gdzie źródłem przychodu są prawa autorskie)?

  1. Niestety, sprzedając na Etsy, nie możemy rozliczać się z praw autorskich, ponieważ jest to serwis przeznaczony dla rękodzieła. Podsumowując – do sprzedaży konieczna jest rejestracja firmy, aczkolwiek możliwe jest też skorzystanie z NJDG, czyli nierejestrowanej („nierejestrowej” / „nieewidencjonowanej”) działalności gospodarczej. Gorące pozdrowienia, Mateusz.

 16. Witam Ciebie Mateusz.
  Od jakiegoś czasu mam zawieszoną działalność i w związku z tym , czy mogę udostępniać swoje grafiki na serwisach typu Redbubble, Amazon KDP itp. bez jej odwieszania?
  Jak wiesz głównie chodzi ZUS , bo nie wiadomo kiedy zarobię na tych grafikach a koszty lecą 🙂
  Pozdrawiam.

  1. Witaj, Daniel,
   dzięki za komentarz.

   Jak najbardziej, możesz robić to i rozliczać się teraz „prywatnie” z praw autorskich – bez odwieszania działalności.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz

   1. Witam ponownie.
    Dzięki bardzo za szybką odpowiedź .
    Pozdrawiam.

    1. Gorące pozdrowienia!
     Mateusz

 17. Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i w ramach tej działalności chciałbym rozliczać przychody ze sprzedaży zdjęć. Czy w tym celu muszę wystawiać faktury dla portalu stockowego – np. w listopadzie 2022, jeżeli płatność mam otrzymać w przyszłym miesiącu, czy tylko w PIT36/PIT36L rozliczam takie przychody? Wg portalu dla konta biznesowego formularz W-8BEN jest nie właściwy, natomiast formularz W-8BEN-E nie posiada wśród typów działalności sole proprietorship. Czy konto indywidualne i formularz W-8BEN wystawiony na mnie, nie na firmę jest wystarczający?

  1. Hej, Jakub,
   Należy wystawiać faktury na sprzedaż dla Adobe w momencie uzyskania samej sprzedaży, nawet jeśli nie będziesz im ich wysyłał. W-8BEN przeznaczony jest dla osób indywidualnych oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, natomiast W-8BEN-E dla spółek/korporacji.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz

   1. Czy tą fakturę należy wystawić w dniu sprzedaży czy z datą polecenia wypłaty uzbieranych środków? Rozumiem, że wystawiam tą fakturę tylko na potrzebę wykreowania dokumentu by móc go zaksięgować?. Formalnie nie wysyłam tej faktury do Adobe?

    1. Hej, fakturę można wystawić do 15 dnia miesiąca następującego po dacie sprzedaży, lecz przychód rozpoznaje się w dacie sprzedaży, a nie w dacie wypłaty. Jeśli masz Patryku możliwość, to można wysłać fakturę, ale przy takich portalach faktura służy głównie do dokumentacji sprzedaży.

     1. Dla jasności.
      01. Czyli jeśli prowadzi się działalność i jest się podatnikiem vat to trzeba wystawiać fakturę na każde sprzedane zdjęcie w danym miesiącu i rozliczać każdy miesiąc osobno niezależnie czy dokonało się wypłaty czy nie? Jeśli tak tu rodzi się pytanie na jaką kwotę i po jakim kursie bo przecież zarobek jest w dolarach. No i czy przy np 30 sprzedanych zdjęciach na każde z nim trzeba wystawić fakturę?

      – tutaj chciałem dopytać czy vatowiec ma również możliwość rozliczenia się w momencie otrzymania wypłaty lub w rozliczeniu rocznym przy założeniu ze w zakresie działalności jest grafika i również działalność foto?

      02. Jeżeli prowadzi się działalność nie będąc podatnikiem vat to można rozliczyć się w zeznaniu rocznym w rubryce „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa
      w art. 18 ustawy”).

      03. Jeżeli nie prowadzi się działalności to również należy rozliczyć się w zeznaniu rocznym w rubryce „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa
      w art. 18 ustawy”).

 18. Witam, dziękuję za artykuł, dużo rozjaśnia. Czy zatem przy jednoosobowej działalności, będąc Vatowce wystarczy zadeklarować wszelkie wypłacane środki w zeznaniu PIT w rubryce „Prawa autorskie”, nie muszę wystawiać Adobe żadnej faktury?

  Pozdrawiam

  1. Witaj, Joanna,
   Należy wystawiać faktury na sprzedaż dla Adobe, nawet jeśli nie będziesz im ich wysyłała.

 19. Jestem grafikiem i prowadzę działalność w tym zakresie. Mam 2 pytania. Byłbym wdzięczny za pomocne odpowiedzi.
  1. Czy nie będąc Vat-owcem i nie posiadając NIPu unijnego można rozliczać się z Adobe Stock na firmę?
  2. Czy jeżeli Adobe Stock zacznie teraz (w 2022 roku) naliczać mi prowizję a ja wypłacę pierwsze pieniądze w 2023 to czy obowiązek podatkowy mam względem dnia wypłaty w 2023 roku czy od pierwszych naliczeń w 2022 roku?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Witaj, Mario,
   1. Sprzedając na Adobe Stock, VAT UE nie jest potrzebny, więc śmiało możesz sprzedawać.
   2. Obowiązek podatkowy następuje w momencie dnia wypłaty. Jeśli uzbierasz sobie na koncie Adobe Stock daną kwotę, ale nie wypłacisz jej – wtedy obowiązek podatkowy nie nastąpi do momentu wypłacenia środków.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz

   1. Pięknie dziękuję za tą odpowiedź. Bardzo pomogłeś ale mam jeszcze jedno pytanie 🙂
    Czy w Adobe można wystawiać elementy graficzne/zdjęcia/szablony na siebie a rozliczać się na firmę w której jest się zatrudnionym?

    To pytanie w imieniu mojego znajomego zatrudnionego na zlecenie u mnie a prowadzącego kiedyś swoją działalność w zakresie grafiki. Obecnie ma ją zawieszoną.

    1. Dzięki za miłe słowa, Mario.
     Czy masz na myśli, że elementy graficzne/zdjęcia/szablony będą autorstwa innego grafika, co oznacza, że prawa autorskie do owych elementów należą do niego, lecz Ty będziesz wystawiać je na swoim koncie Adobe Stock, które zarejestrowane będzie na Twoją firmę?

     1. Tak, dokładnie. Czy to w ogóle możliwe?

     2. Oczywiście, jest możliwe. Adobe Stock nie sprawdza w żadnym stopniu kto jest właścicielem praw autorskich, więc jak najbardziej.

     3. Przepraszam, miało być ostatnie pytanie ale to jednak będzie ostatnie 🙂 :
      – Czy formularz W-8 BEN wypełniam od razu po rejestracji konta czy mogę go wypełnić w miesiącu w którym będę planował wypłatę?

     4. Formularz W8BEN wypełnić należy od razu po rejestracji konta. Więcej na ten temat znajdziesz w innym artykule o Adobe Stock na moim blogu: https://piomateusz.pl/adobe-stock-tworzenie-konta-jak-zarejestrowac-sie-na-jednym-z-najwiekszych-serwisow-do-sprzedazy-zdjec-artykul-nr-3-x/

 20. Dzień dobry mam cztery pytania , pierwsze :czy te formularze 1042-S i Formularz W-8BEN adobe stock wystawia dla mnie czy może jednocześnie wysyła je do mnie i do mojego urzędu skarbowego ( wypełniając te formularz podatkowy trzeba podać swoje dane ) po prostu chce wiedzieć czy mój urząd skarbowy będzie wiedział o moich przychodach z adobe stock z chwilą wystawienia formularza podatkowego przez adobe stock, bo np jak się ma rachunek maklerski ,to biuro maklerskie wysyła do mnie pit ,informacje o moich przychodach lub stratach jednocześnie też wysyła pit ,informacje o moich przychodach lub stracie do urzędu skarbowego ,czy tak jest też w przypadku adobe stock, drugie pytanie np w roku 2022 mam przychody z adobe stock około 100 dolarów ,czyli około 470 złotych , wypłacę je w grudniu 2022 ,czy w 2023 roku musze w picie 36 podać te przychody ,ujawnić te przychody ( wolna kwota wynosi 30 000 ) mam inny przychód ale ten inny przychód + przychód z adobe stock nie przekroczy 30 000 tysięcy ,czy może nie wspominać o tych przychodach z adobe stock w picie 36 ,bo to mały przychód ,trzecie pytanie ,czy jest możliwość wypłaty pieniędzy bez wypełnienia tego formularza podatkowego ( 1042-s w-8ben) ,czwarte : dyrektywa DAC7 , dotycząca platform internetowych ,rozliczenia podatkowe ,raportowanie o przychodach ,czy ta dyrektywa DAC7 będzie dotyczyć adobe stock ?

  1. Witaj, Marcin,
   1042-S i W-8BEN, to formularze dla Ciebie, a urząd skarbowy nie będzie wiedział o Twoich przychodach z Adobe Stock z chwilą wystawienia formularza przez sam serwis. Odnośnie drugiego pytania – jeśli wypłacisz owe 100 dolarów w grudniu 2022 roku, rozliczyć z tego będzie trzeba się do 30 kwietnia 2023 roku, natomiast jeśli wypłacisz je w styczniu 2023 roku, trzeba będzie zrobić to dopiero do 30 kwietnia 2024 roku. To, czy uwzględnić w picie-36 ten mały przychód (470 zł) – odpowiedź brzmi: tak, nigdy nie polecam nikomu ukrywać nic przed urzędem skarbowym, aby po prostu móc później spokojnie spać. Tak, jest możliwe otrzymywać pieniążki bez wypełniania formularza W-8BEN, jednak przygotuj się na to, że we takim wypadku Adobe Stock pobierać będzie z każdej wypłaty aż 30%. Piszę o tym w innym artykule o Adobe Stock (dotyczy zakładania konta i wypełniania formularza W-8BEN). Link do niego znajdziesz tutaj: https://piomateusz.pl/adobe-stock-tworzenie-konta-jak-zarejestrowac-sie-na-jednym-z-najwiekszych-serwisow-do-sprzedazy-zdjec-artykul-nr-3-x/\

   Ostatnie – będąc twórcą na Adobe Stock i uzyskując przychód z praw autorskich, dyrektywa DAC7 Cię nie dotyczy.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz

 21. Cześć Mateusz,

  ciekawy artykuł 🙂 Mam do Ciebie pytanie: prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, który z formularzy powinienem wypełnić – W-8BEN czy W-8BEN-E?

  1. Witaj, Kamil,
   dziękuję za feedback. Prowadząc JDG, możesz bez obaw wypełnić W8BEN.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz

 22. A co z osobami które prowadzoną już działalność gospodarczą, inną niż artystyczna. Dla przykładu: Pan Kowalski jest mechanikiem samochodowym i powadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą naprawiając auta. Jest na książce przychodów i rozlicza się według skali PIT 17%-32%. Ze swojej działalności odprowadza też normalnie ZUS. Zdjęcia na stocku publikuje sporadycznie, traktując to jako hobby, a nie główne źródło utrzymania. W jaki sposób pan Kowalski musi rozliczać się ze skarbówką, skoro prowadzi już inną jednoosobową działalność gospodarczą? Czy powinien dokonać dodatkowych zgłoszeń w ZUS? Jak rozliczyć PIT normalnie jak co miesiąc, czy może w rocznym zeznaniu jako co? Zakładamy, że konto w stocku otworzył w lipcu 2022r po wprowadzaniu w Polsce zmian podatkowych.

  1. Cześć, Piotr,
   dziękuję za komentarz.

   Nie trzeba dokonywać zgłoszeń w ZUS. Przychody ze stocków należy deklarować w rocznym zeznaniu PIT-36 (rubryka „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa
   w art. 18 ustawy”).

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz

 23. Czy muszę składać jakieś deklaracje podatkowe jeżeli nie wypłaciłam środków z adobe Stock?

  1. Witaj, Ania,
   dziękuję za komentarz.

   Jeśli uzbierane środki z Adobe Stock nie zostały przez Ciebie wypłacone, a po prostu „zbierasz” je sobie, to nie trzeba się z tego rozliczać i składać żadnych deklaracji podatkowych (zapewne masz na myśli PIT-36). Gdybyś jednak wypłaciła swoje środki, dla przykładu, dopiero w lutym 2023, to rozliczyć z tego należy się dopiero do 30 kwietnia 2024 roku, natomiast jeśli wypłacisz je jeszcze w tym roku (2022), to trzeba zrobić to do 30 kwietnia 2023.

   Gorące pozdrowienia,
   Mateusz

 24. Tak wygląda komentarz, który dodasz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *